مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب تروبرد مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب تروبرد مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب تروبرد مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب تروبرد

زندگینامه لانفرانکو دتوری

۱۳ آذر ۱۳۸۹

2

لانفرانکو دتوری معروف به فرانکی دتوری یکی از نخبگان اسبدوانی دنیاست. شخصیت پرشور و مهارت او روی زین از وی فردی محبوب در سرتاسر دنیا ساخته.
او در۱۵ دسامبر سال ۱۹۷۰ در میلان ایتالیا متولد شد. پدرش جانفرانکو نیز از چابکسواران همیشه قهرمان میادین اسبدوانی ایتالیا بود. فرانکی در ۱۵ سالگی شهر خود را به مقصد انگلستان ترک کرد تا در منطقه نیومارکت انگلستان ( مهد اسبدوانی بریتانا ) نزد مربی معروف , “لوکا کومانی,”به عنوان کارآموز چابکسواری مشغول به کار شود. او اولین قهرمانی دوران ورزشی خود را در ۱۵ سالگی بر روی اسبی به نام “ریف” در تورین ایتالیا و اولین قهرمانی خود در انگلستان را در ۱۷ سالگی سوار بر “لیزی هر” در گود وود جشن گرفت.
فرانکی در سال ۱۹۸۹ به عنوان برترین چابکسوار کارآموز در انگلستان انتخاب شد و در همان سال بود که با کسب ۱۰۰ قهرمانی در یک سال با سوارکار برتری به نام “لستر پیگوت” که تنها در یک فصل ۱۴۱ مقام قهرمانی بدست آورده بود مقایسه می شد.

وی اولین قهرمانی گروه یک خود را سوار بر اسبی به نام “مارکوف دیستینکشن” در جام کوئین الیزابت بریتانیا در میدان اسکوت کسب کرد. فرانکی بعد از هر قهرمانی با پرشی بلند از اسب پیاده میشود که فقط و فقط مخصوص خود اوست و همگان را مجذوب خود می کند.

Frankie Dettori
Frankie Dettori

وی در سال ۱۹۹۳ به عنوان سوار اختصاصی اسبهای شیخ محمد بن راشد آل مختوم انتخاب شد و توانست در سال ۱۹۹۴  با کسب ۲۳۳ قهرمانی عنوان بهترین چابکسوار بریتانیا را از آن خود کند. او این مقام را در سالهای ۱۹۹۵ و ۲۰۰۴ نیز تکرار کرد. اما شاهکار سواری فرانکی در فستیوال اسبدوانی اسکوت در سپتامبر سال ۱۹۹۶ بود که او در تمامی ۷ دور مسابقه یک روز توانست مقام اولی را کسب کند. که ۴ تای  آنها با پیراهن آبی رنگ مجموعه اسبدمانی شیخ محمد ( گودولفین ) شکل گرفت.
او تا به حال ۳ بار نیز با اسبهای “دوبی میلنیوم” , “مون بلد” و “الکتروکیوشنیست” موفق به فتح جام جهانی دوبی شده است.

Frankie Dettori

فرانکی تا به امروز ۷۱۷ بار با پیراهن گودولفین موفق به کسب مقام اولی در رقابتهای مختلف شده است. دتوری ۱۶۰ سانتیمتر قد و ۵۹ کیلوگرم وزن دارد که به گفته خودش گاهی مجبور است وزنش را تا ۵۰ کیلوگرم نیز کم کند. او مانند اکثر سوارکاران و مربیان برتر انگلستان در نیومارکت واقع در سوفولک انگلستان همراه با همسر و ۵ فرزندش زندگی می کند. فرانکی از طرفداران تیم آرسنال انگلستان و صاحب رستورانی در لندن است.

فرانکی یکبار از مرگ حتمی در سانحه هوایی جان سالم به در برد. در این سانحه فرانکی با هواپیمای کوچکی عازم گودوود بود که هواپیما دچار سانحه شد و خلبان درگذشت اما او فقط از ناحیه قوزگ پا دچار شکستگی شد. منزل او نیز در سال ۲۰۰۶ مورد سرقت قرار گرفت و سارقان بسیاری از مدالها و کاپهای قهرمانی وی را با خود بردند.

Frankie Dettori
Frankie Dettori

ترجمه : نوید نوین باهران