مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب تروبرد مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب تروبرد مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب تروبرد مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب تروبرد

زندگینامه سکرتریات

۲۵ شهریور ۱۳۸۸
Secretariat1

Secretariat

سکرتریات در ۳۰ مارچ سال ۱۹۷۰ در مزرعه مرغزار (MEADOW FARM) در ایالت ویرجینیا آمریکا  به دنیا آمد. او تنها برنده جام ۳ قلو (TRIPLE CROWN) در سال ۱۹۷۳ می‌باشد که در کورس کنتاکی دربی به مسافت ۲۰۰۰ متر با ثبت رکورد ۱٫۵۹ و در کورس بلونت استیکس با ثبت رکود ۲٫۲۴ که تا بحال هیچ اسبی موفق به شکست آن نشده است.

پدر سکرتریات بولدرولر و مادرش سامتینگ رویال می‌باشند. او یک کره اسب کرنگ با جثه ای بزرگ بود که بعضاً با نام مستعار BIG RED (بزرگ قرمز) نیز نامیده می‌شد.

داستان زندگی او توسط قرعه کشی بوسیله تاس مابین صاحب مزرعه مرغزار (مالک مادرش) به نام آقای کریستفر چنری و آقای گلدن فیپس (مالک پدرش) صاحب مزرعه گندم طلایی آغاز گشت. این ایده توسط آقای فیپس داده شد. در سال ۱۹۶۸ آقای چنری ۲ مادیان معروف خود به نام های هستی ماتلدا و سامتینگ رویال (مادر سکرتاریات) را به مزرعه فیپس جهت کشش فرستاد. سال بعد ۱۹۶۹ فقط یکی از مادیان ها (سامتینگ رویال) موفق به زاییدن شد زیرا که مادیان دیگر خالی مانده بود. حال فقط تاس می‌توانست بین آنها قضاوت نماید و برنده قرعه با تاس مشخص می‌نمود که می‌خواهد کره دختر تازه بدنیا آمده متولد ۱۹۶۹ را انتخاب کند یا اینکه منتظر ۲ کره سال آینده باشد. حال قرعه به نام فیپس صاحب سیلمی افتاد و او تصمیم گرفت همین کره متولد شده دختر را بردارد و ۲ کره سال آینده اجباراً به صاحب خود مادیان ها تعلق گرفت که در این بین سال بعد سامتینگ ریال برای آقای چنری یک کره کرنگ درشت با سه ساق سفید و همچنین نشان سفیدی بروی پیشانی به ارمغان آورد و زندگی مالک خود را بنا بر قرعه تاسی که به ظاهر به باخت او انجامیده بود را به طرزی شگفت انگیز متحول نمود.

سکرتریات تولید کننده تعداد بسیار زیادی از قهرمانان بزرگ استیکسهای امریکا و دنیا بوده است.

Secretariat_Preakness Stakes

Secretariat_Preakness Stakes

در این میان می‌توان به نمونه هایی از قبیل لیدیزسکرت اسب سال ۱۹۸۶ امریکا، ریزن استار برنده کورس های پریکنس و بلمونت استیکس سال ۱۹۸۸ که رکورد دار بعد از پدرش در این اسیکس میباشد(ریزن استار دایی مادر المرام می باشد) و قهرمان مهمترین و بزرگترین جام ملبورن استرالیا در سال ۱۹۹۰ به نام کینگزرولر که هنوز عنوان دار رکورد آنجا می‌باشد. جنرال اسمبلی یکی دیگر از کره های او برنده ترازو استیکس ۱۹۷۹ در ساراتوگا امریکا است که او نیز رکوردار زمان ۲ دقیقه در کورس خط راست آن استیکس می‌باشد، مربی او اذعان داشته است که او یکی از پرسرعت  ترین اسبهای کورسی تاریخ دنیا می‌باشد.

او در دوران کشش های خود بالغ بر ۶۰۰ کره داشته که به درستی خون خود را در تمام این اسبهای کورسی جاری ساخته است که باز از نمونه های منحصر به فرد آن برنده جام های کنتاکی و پریکنس استیکس سال ۲۰۰۴ اسمارتی جونز می‌باشد.

سکرتاریات همچنان پدر مادیان برجسته ای به نام ویکند سوپرایزاست که پسر او به نام AP. INDY به عنوان موفق ترین سلیمی و اسب سال امریکا در سال ۱۹۹۲ می‌باشد. او نیز از طرفی پسر سیلمی معروف سیاتل اسلو است.
AP. INDY تنها سیلمی دنیا می‌باشد که از هر دو طرف پدری و مادری جایزه ۳ قلو امریکا را به یدک می‌کشد.

رگزتوریچز مادیان برنده جایزه بلمونت استیکس سال ۲۰۰۷ نیز کره AP. INDY و نوه سکرتاریات اولین مادیانی است که این جایزه را بعد از سال ۱۹۰۵ یعنی پس از یکصد و دو سال توسط یک مادیان به یغما برده. دیگر افتخارات او یکی دیگر از نوه ها به نام استورم کت سیلمی معروف می‌باشد.

سکرتریات مجموعاً در ۲۱ استارت خود به ۱۶ مقام اولی، ۳ دومی و ۱ مقام سومی با مجموع ۱٫۳۱۶٫۸۰۸ دلار جایزه دست پیدا نمود.

در پاییز سال ۱۹۸۸ ، متأسفانه او به علت عارضه لامیناتیس از ناحیه سم دچار درد شدید شد. لذا از آن جهت که این حیوان فوق العاده بیشتر از این درد نکشد اقدام به از بین بردن او کردند.w

میلیونها نفر برای او سوگواری نموده و در نهایت او را در سن ۱۹ سالگی در ۴ اکتبر ۱۹۸۹ در مزرعه کلیبورن کنتاکی به خاک سپاردند. طبق رسوم سر، قلب و سم های اسبهای برتر کورس را به خاک می‌سپارند و الباقی را می‌سوزاندند.
از این رو آزمایشات کالبد شکافی او نشان داده که وزن قلب او تقریباً ۱۱٫۵ کیلوگرم بوده است، بزرگترین وزن ثبت شده برای یک اسب کورسی در کل دوران .
او در لیست ۱۰۰ ورزشکار برتر دنیا در قرن بیستم که همگی قهرمانان ورزش هایی مانند فوتبال، بسکتبال، تنیس و… از نوع ورزش های انسانی بودند در جایگاه ۳۵ جا گرفته است. جایی که افرادی مانند مایکل جردن و محمدعلی کلی در رتبه اول و دوم این لیست می‌باشند. (نشریه ESPN- شبکه برنامه ریزی ورزش و سرگرمی های دنیا)

او مجدداً در دوم می‌ماه سال ۲۰۰۷ افتخار انتخاب تنها ورزشکار غیرانسان را در تالار ورزشکاران برجسته کنتاکی کسب نمود.

با آرزوی اینکه خون سکرتریات و سیاتل اسلو انقلابی در اسبدوانی کشورمان ایجاد نماید.

ترجمه : مهندس علی درمانی