مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب تروبرد مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب تروبرد مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب تروبرد مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب تروبرد

موضوعات:

 1. نظرات کاربران در ارتباط با عملکردها در مسابقات اسبدوانی سال ۱۳۹۲
 2. نظرات کاربران در ارتباط با عملکردها در مسابقات بهاره ۹۲
 3. نظرات کاربران در ارتباط با عملکردها در مسابقات تابستانه ۹۱ تهران
 4. نظرات کاربران در ارتباط با عملکردها در مسابقات بهاره ۹۱ گنبد کاووس
 5. نظرات کاربران در ارتباط با عملکردها در مسابقات پاییزه گنبدکاووس ۱۳۹۰
 6. نظرات کاربران در ارتباط با عملکردها در مسابقات تابستانه ۹۰ تهران
 7. نظرات و انتقادات از وضعیت موجود اسبدوانی کشور
 8. پیشنهادات برای بهتر برگزارشدن مسابقات بهاره ۹۰ گنبد کاووس
 9. نظرات کاربران در ارتباط با عملکردها در مسابقات پاییز ۸۹ ( قسمت دوم )
 10. نظرات کاربران در ارتباط با عملکردها در مسابقات پاییزه ۸۹ گنبد کاووس
 11. نظرات کاربران در ارتباط با عملکردها در مسابقات تابستانه ۸۹ تهران
 12. تحلیل و بررسی سالهای گذشته مسابقات اسبدوانی
 13. نظرات کاربران در ارتباط با عملکردها در مسابقات بهاره ۸۹
 14. علت عدم برگزاری مسابقات اسبدوانی بهاره ۸۹ گنبدکاووس چیست؟
 15. پیشنهادی برای بهبود و اصلاح وضعیت کورسهای دوخون و تروبرد
 16. نظر شما در مورد مجیک میلکام چیست؟
 17. پرسشهای فنی
 18. پیشنهادات و انتقادات
 19. جداسازی اسبهای دوخون و تروبرد توسط معاونت محترم اسبدوانی

جداسازی اسبهای دوخون و تروبرد توسط معاونت محترم اسبدوانی

نظرات شما

 • مدیر سایت می‌گه:

  با سلام خدمت بازدیدکنندگان محترم سایت
  مدتی است جداسازی اسبهای دوخون و تروبرد توسط معاونت محترم اسبدوانی انجام گردیده است . اخیراً نیز بحثی پیرامون امتیاز دهی به اسبهای تروبرد وارداتی دویده و ندویده مطرح گردیده است . نظرات مالکین ، مربیان و سایر دست اندرکاران ، تفاوتهای زیادی با یکدیگر دارد.
  با توجه به اینکه آمار دقیقی از وضعیت تعداد موجود اسبهای تروبرد و دوخون در کشور موجود نیست برآن شدیم تا با راه اندازی این صفحه بتوانیم فضایی را محیا کنیم تا علاقه مندان به اسبدوانی بتوانند نظرات خود را در رابطه با موضوعات مختلف به سادگی مطرح نمایند .
  خواهشمندیم نظرات و دیدگاه های خود را در رابطه با این موضوع (جداسازی دوخون و تروبرد و امتیاز دهی به تروبردهای وارداتی) را مطرح نمایید .

  توجه : کافیست گزینه پاسخ را کلیک کنید و جواب مورد نظرتان را نوشته و گزینه ثبت را کلیک کنید . با این کار می توانید به هر یک از پاسخها ، پاسخ جدیدی بدهید .

  چنانچه دیدگاه یا موضوع مستقلی خارج از بحث فوق دارید می توانید گزینه “دیدگاه و نظر خود را ثبت نمایید” را کلیک کرده و موضوع جدید را ثبت نمایید .
  با تشکر از نظرات و بازدید شما

  [پاسخ]

  پقه پاسخ در تاريخ مهر ۱۵م, ۱۳۸۸ ۳:۲۸ ب.ظ:

  جداسازی اسبهای دوخون و تروبرد(وارداتی یا غیر وارداتی) کار بسیار خوبی بود که توسط معاونت اسبدوانی انجام گرفت. و امتیاز دهی به آنها هم میتواند هیجان کورسهای تروبرد را بیشتر کند. چون اسبهایی که در حال حاضر وارد ایران میشوند اغلب در مسابقات شرکت کرده اند و با اضافه شدن آنها به جمع اسبهای ایران با امتیاز یه هیجان کورسها میافزاید.

  سید محمد تقوی پاسخ در تاريخ مهر ۱۵م, ۱۳۸۸ ۶:۱۰ ب.ظ:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان زحمتکش . به نظر بنده جداسازی به این شکل کار درستی نبوده . چون در حال حاضر تعدادزیادی اسب تروبرد یا اشتباهی یا عمدی در میان اسبهای دوخون میدوند که همین امر باعث به وجود امدن فکرهای ناخوشایندی در اذهان میشود. و ضمنا این کار باعث ضعف و به حاشیه رفتن اسبهای تروبرد داخلی شده چون دیگر نه درمیان دوخونها جادارند نه درمیان اسبهای خارجی و فقط کورس پر کن شده اند که همین امر باعث رکود در بازار انها شده است و موجب عدم تمایل مالکین انها برای کشش مادیانهای خودشده . ما امدیم با جدا سازی از اسبهای دوخون حمایت کردیم ولی به چه قیمتی ؟ اما امتیاز دادن کار خوبی بود که ایکاش از اول بابرنامه ریزی درست برای همه اسبها انجام میدادیم نه با جداسازی .. ولی حالا چرا فکری به حال اسبهای تروبرد نمیکنیم که بااین قیمتهای بالا باید جایزه ای معادل اسبهای دوخون داشته باشند.ایا این باعث عقب رفت اسبدوانی کشورمان نمی شود ؟ در حالی که همه دنیا در حال پیشرفت وبالا بردن کیفیت اسبهای تروبرد خود هستند ما همچنان دنبال اسب دو خون هستیم . ضمنا در همه جای دنیا کورس مخصوص اسب تروبرد میباشد .(نه اسبهای دوخونی با پدر تروبرد که خود را جدا از انها میدانند !!!) اما یک نکته ظریف اینجاست که ان هم احترام و اجرای قانون هست حتی اگر این قانون اشتباه باشد باید برای همه به یک شکل و بدون استثنا اجرا شود نه اینکه بنابر مصالح روز یک ماده و یا تبصره به ان اضافه کنیم . چون بعد از مدت کوتاهی برای یک قانون۲دوخطی یک دفترچه تبصره گذاشته ایم پس باید هر قانونی که گذاشته میشود باید حداقل سه سال اجرا شود تا اسبدوانی ما پیشرفت کند .

  علی درمانی پاسخ در تاريخ مهر ۱۵م, ۱۳۸۸ ۷:۳۰ ب.ظ:

  با سلام،
  احتراما اینجانب با نظر اقای تقوی کاملا موافق هستم. ما باید با الگو برداری مناسب و درست از نمونه های پیشرفته دنیا در این صنعت سیر تکامل را بجلو پیش گیریم و برای دست یافتن به این مهم از هرگونه تعارف خوداری نماییم.در تمامی میادین معتبر کورس دنیا اسبهای تروبرد در گرو ها و کلاسهای متفاوت با امتیازات و ریتینگ های مختلف با جوایز متفاوت به رقابت می پردازند. واضح است که هر چه کلاس و امتیاز (ریتینگ) اسبهای کورس مذکور بیشتر باشد به همان نسبت نیز جایزه آن دور کورس بیشتر خواهد بود . ما نیز در صورتیکه بخواهیم استاندارد و هیجان و مارکت این ورزش را بهبود بخشیم ناگزیر به اجرای الگوهای معتبر دنیا هستیم.
  از نگاه دیگر ما در حال حاضر تعداد زیادی از اسب های نژاد دوخونمان هم قدرت و سرعت با تروبرد ها می باشند.پس منطقا انها تروبرد می باشند نه دوخون.لذا می بینیم که امتیاز دهی و تبارنامه بسیار فاکتور مهمی در خصوص چیدمان کورس های درست با حضور اسبهای همتوان در یک دوره کورس می باشد.در نهایت امر امتیاز دهی به اسبهای وارداتی دویده بر اساس ریتینگ انها کاملا درست می باشد اما ندویده ها باید از شانس برابری با داخلی های ندویده داشته باشند.

  مسعود کردی پاسخ در تاريخ مهر ۱۵م, ۱۳۸۸ ۷:۵۷ ب.ظ:

  طرح جداسازی کورس های نژاد دوخون با نژاد تروبرد یکی از طرح های موفق و تحسین برانگیز فدراسیون سوارکاری کشور می باشد . امیدوارم فدراسیون محترم سوارکاری برنامه ای برای تروبردهای داخلی در نظر بگیرد تا ضرری متوجه مالکین این نوع اسبها نشود .

  با تشکر

  مسعود کردی

  ناشناس پاسخ در تاريخ مهر ۲۴م, ۱۳۸۸ ۱:۱۶ ب.ظ:

  سلام

  ایا میتوان به تولیدات داخلی پس از گذشت سالها تولید و کشش با تروبرد جه داخلی و جه خارجی باز هم دوخون گفت ؟ متاسفانه اشخاصی فقط در جهت کسب منفعت و پیشبرد اهداف خود این مسایل را مطرح نموده و اسب و اسبدوانی را بازیچه اهداف خود قرار داده اند.

  نعمت یگانه پاسخ در تاريخ بهمن ۱۹م, ۱۳۸۸ ۸:۴۲ ب.ظ:

  باسلام خدمت آقای بابازاده
  الان در کشورما طوری شده که تمایل به نگهداری وپرورش اسبهای به اصطلاح دوخون درمقایسه بااسبهای تروبردبه مراتب بیشتره واین بخاطرسیاستهائیکه ازسوی مسئولین برگزاری مسابقات کورس دنبال میشه
  اگه این روند تاچندسال دیگه ادامه پیداکنه وضعیت اصلاح نژاددرایران درجاخواهدزدواین به ضررهمه خواهدبود
  ازشماکارشناسان محترم تقاضادارم این موضوع رابطورجدی پیگیری کنیدواگرمخالف این موضوع هستید لطفابنده راهم قانع کنید باتشکر

 • سعید اسکندری می‌گه:

  با سلام احتراما اینجانب با نظر دوستان اقایان تقوی و درمانی موافق هستم. ولی یکی از معضلاتی که دست به گریبان صنعت اسبدوانی ما می باشد صدور شناسنامه ای است که کمیته تبارنامه ما برای کره ها فقط با توجه به کشش مادیان توسط سیلمی تروبرد صادر می کند.(بطور مثال کره هائی که از سیلمی تروبرد ومادیان ترکمن در نسل اول تولید می شود هیچ فرقی با کره تولید شده در نسل پنجم دو خون فرقی نداشته و هر دو در یک کورس به رقابت می پردازند)به نظر من جدا سازی نه تنها برای تروبردهای داخلی و وارداتی با استانداردهای روز باید انجام گیرد بلکه برای دو خون ها هم لازم است چون هر دو مقوله به نسبت خود برای مالکین هزینه در بر دارد . ولی تا زمانی که این صنعت در کشور در دست تعدادی از اقایان بعنوان دلسوزان این صنعت باشد حال و روز ما بهتر از این نخواهد بود حال هر چند به بحث و گفتگو بنشینیم

  [پاسخ]

 • omid hafttani می‌گه:

  ba arze salam va khaste nabashin. be arzetan miresanam in joda sazy fagat va fagat be torobred haye dakhely va az bein bordane anha anjamid ke bad az saleyane sal ke afrad ba zahmat va masheghat haye faravan va kharjhaye beseyari ke anjam dadan dar hale naboody ast chon bad az saleyane sal e be stelah ba 2khoon ha ke badaz 5 ela 6 ya 7 nasl joft giry va zado valad hanoz ham 2khoon nam borde mishavand va hich marjaei nist ke tashkies dahad ke bad az in 5 , 6 nasl hanooz ba in seilamihaye khareji 2khoon hastand ya na va hala bad az saleyane sal in ha joda shode va bayad ba varedaty ha regabat konand va mibinem ke dar mayadine mosabegat hich kodam gabele ghiyas ba anha nistand . va hata be hich onvan va geimaty kharido foroosh ham nemishan .hal ke be tazegy hata az 2khonha ham arzesheshan nesf tar ham shode ke in mozoo hata baese taghalob haye besyari ham mishavad az jomle an gerftane shenasnameye 2khoon . asbhaye varedaty chon moshakhas boode va daraye pasport hastan va tetade vorodeshoon ham moshakhas hast jaye khod ra darand valy torobred haye dakhely chi? be nazare ijaneb behtarin rahe hal in hast ke kama feb sabegh dakhliha va be estelah 2khonha mesle saleyane sal ke ba ham reghabat mikardan va hich moshkely ham nabod dar kenare ham va varedaty ha ham ba ham be reghabat be pardazand. ke in amal baese hich shobhe va shakky va moshkely nemishavad va baese taraghy va behbood va pishrafte in kar mishavad.

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ مهر ۱۶م, ۱۳۸۸ ۱:۵۳ ق.ظ:

  aghaye mohtaramman man fek mikonam ke ta zamani ke injoori fek konim ghatan az estandardhaye donya aghab khahim mand , zira ke az dashtane asbhaye behtar az nazaer khate khoni ghafel khahim shod ,pas che behtar ke be samte behatr shodan ba javayeze arzeshmandtar sogh peyda konim ta faghat barande shodan dar miane mamoliha va be ghole khodetan 2 khon haa,…

 • نوید نوین باهران می‌گه:

  با تشکر از مدیر مجموعه که این موضوع را بین علاقه مندان به بحث گذاشتن. ابتدا مقدمه ای مرتبط عرض میکنم سپس به بحث اصلی می پردازم.

  به نظر من هدف در این صنعت پر حیجان و پولساز حرکت به جلوست تا جایی که به نقطه ای برسیم که اسبهایمان در مسابقات جهانی شرکت کنند. دست اندرکاران اسبدوانی در ایران آنقدر هدف های خود را پایین و ابتدایی در نظر گرفته اند که هر روز سطح توقع خود را نیز برای رسیدن به این هدفها پایین تر می آورند. به قول پدرم وقتی شخصی هدف خود را خرید آخرین مدل بی . ام . دابلیو در نظر میگیرد شاید بتواند یک خودروی متوسط در بازار را روزی خریداری کند ولی وقتی هدف من خرید ۲۰۶ باشد نهایتا شاید به پیکان برسم ! در جایی که نهایت هدف مسئولین اسبدوانی آن ,برگزاری مسابقات در سطح کشور و فقط در ۴ میدان باشد وتازه آن هم نه به طور همزمان همین می شود که با برگزاری همزمان مسابقات در ۲ میدان مشکلات آن قدر زیاد میشود که اصلا یادمان می رود چابکسواران گنبد در هفته اول مسابقات پاییزه ۱۳۸۸ که مثلا بالاترین سطح مسابقات اسبدوانی کشور است پیراهنهایی می پوشند که انگار صبح روز مسابقه از لوازم ورزشی سر کوچه خریداری شده و به قولی پیراهنهای قلابی پرسپولیس و استقلال است در رنگهای مختلف !!!! کجایند آنهایی که ادعا میکنند هر چه داشته اند و دارند در راه اسبدوانی ایران خرج می کنند ؟؟؟؟ همش بحث بر سر افزایش مسابقات جوایز است و غافل شده ایم از مسایل بسیار ساده ای مانند لباس چابکسواران که ۲ دست از آنها در کشور نداریم !!!!
  آنقدر سطح برنامه ریزی پایین است که حتی از هم اکنون ( ۱۶ مهر) مشخص نیست مثلا در هفته پنجم مسابقات پاییزه ۱۳۸۸ گنبد چه مسافتهایی کورس داده میشود. منتظریم ببینیم هر وقت آقایان مربیان ترکمن اسبهایشان در کورسهای ۱۰۰۰ متر تمام شد برویم سراغ مسافتهای بیشتر و هر وقت از مسافت بالا خسته شدند دوباره ۱۰۰۰ متر کورس بدهیم !!
  آقایانی که می گویید خرج مسابقات را شخصا می پردازید, باور کنید هر چه قدر هم جوایز را افزایش دهید و هزینه کنید به جایی نمیرسد چون کارتان اشتباه است چون هدفتان را فقط ۱ قدم جلوتر از خودتان در نظر گرفته اید. چرا هیچگاه این میلیون ها تومان پول را که صرف برگزاری مسابقات میکنید, صرف اصلاحات زیر ساختی نمیکنید؟ نمیگویم میدان بسازید , باشگاه بسازید . ۱ سال مسابقات را تعطیل کنید و تمام تلاشتان را صرف برگزاری دوره های آموزشی , تهیه stud book , ثبت نام ایران در بندهای آیین نامه فدراسیون جهانی , تغییر نحوه امتیاز دهی و rating اسبها, حل مشکل قرنطینه و … کنید. آن وقت کم کم مربیان خارجی هم به کشورمان می آیند, اسپانسر هم به وفوور یافت می شود , اسبهایمان هم به مسابقات بین المللی میروند و همه چیز خود به خود درست میشود , بعد از آن تا آخر عمر همه و همه از کورسی سالم و اصولی و پولساز لذت می بریم و با افتخار به همه می گوییم که ما هم در کشورمان کورس داریم نه اینکه وقتی عکسهای کورس تروبرد ها و دوخون های ایران را به یک خارجی نشان میدهم به تمسخر به من میگوید اینها دیگر از چه نژادی اند ؟ عربند؟!
  واقعا برای بنده که مایه شرمساری است, بقیه اسب دوستان و اسبداران را نمیدانم , حتی نام ایران در ساده ترین مفاد آیین نامه جهانی اسبدوانی مانند طول شلاق چابکسوار, لباس چابکسوار, نعلبندی , وزن کشی چابکسواران و … نیز دیده نمیشود. تنها ماده ای که نام ایران هم در پایان آن به عنوان یکی از موافقان ثبت شده مربوط است به ماده استفاده از علامت اختصاری نام کشور(IRA برای ایران) به منظور درج در جلوی نام اسب در جدول مسابقات جهت شناخت اینکه اسب متولد آن کشور است که البته خوشبختانه به دلیل عدم اعلام رسمی مسئولان به فدراسیون جهانی نام ایران از سال ۲۰۰۶ به بعد حتی از این یک بند هم حذف شده !
  آقایان ! شرکت در مسابقات بین المللی اسب چند میلیاردی نمی خواهد ! تشکیلات سالم و منظم می خواهد ! شاید ما ۱۰ سال دیگر هم اسب ۲۰۰ میلیونی به کشورمان نیاوریم ولی میتوانیم ۲۰۰ میلیون تومان خرج کنیم و تشکیلاتمان را سازماندهی کنیم تا بتوانیم حداقل در مسابقات منطقه ای مانند امارات و ترکیه شرکت کنیم . قهرمان مسابقات کنتاکی دربی امسال اسبی اخته به نام Mine That Bird بود با آد ۵۰ برابر در روز مسابقه و هیچ کس حتی روی سوم شدنش هم حساب نمیکرد. مالکش آن را ۱۰۵۰۰ دلار خریداری کرده بود ! در همان کورس اسبی بود به نام Dunkirk که به مبلغ ۳٫۵ میلیون دلار ( ۳۵۰۰۰۰۰ تومان) خریداری شده بود که حتی در بین ۳ اسب اول هم قرار نگرفت ! اسبدوانی هیچ وقت قابل پیش بینی نیست, پس میشود مثلا یک روز کره مادیان بای بای بن با سیلمی المرام هم در میادین خارجی خوش بدرخشد.
  سرتان را بیش از این درد نمی آورم . صحبت در این مورد آنقدر زیاد است که می توانم برایتان یک کتاب بنویسم …

  اما در مورد بحث تروبرد و ۲ خون. جداسازی کار مناسبی بود ولی مسئولین مسابقات باید جوایز مسابقات دوخون ها را هم متناسب با میانگین قیمت این اسبها نسبت به تروبرد ها کاهش می دانند. به مرور زمان هم باید کورس اسبهای دوخون محدود تر بشود تا بعد از چند سال خود به خود جای خود را به تروبرد های خالص بدهند. وقتی این کار را نکردند باعث شد اسبهای ۳ – ۴ میلیونی دوخون قیمتشان چند برابر شد و اسبهای تروبرد داخلی قیمتشان نصف شد آنچنان که همان قیمت نصف هم با منت و اکراه رد و بدل میشود ! این شد اولین قدم ما به عقب , به جای اینکه جهت خالص سازی پیش برویم بازار را به سمت گسترش دوخون های به قول معروف شتر گاو پلنگ میبریم که هیچ جا اعتباری ندارند و اصلا معلوم نیست چه هستند و چه قرار است بشوند. حتی هستند اسبهایی که پدر و مادرشان آنهایی نیست که در جلوی اسمشان نوشته می شود !!! نمونه اش هم اسب معروف … !
  دومین قدم اشتباه ما این است که به جای اینکه سیستم امتیاز بندی اشتباه خودمان را اصلاح و به شکل جهانی در بیاوریم , اسبهای خالص وارداتی را می آوریم و دنبال راهی هستیم که امتیازشان را به سیستم اشتباه خودمان تبدیل کنیم. ایراد سیستم ایران این است که اسب هیچوقت امتیازش کم نمیشود و مثلا اگر یک سال هم مصدوم بود و ندوید سال بعد باید با همان امتیاز قبل بدود. در صورتی که در سیستم جهانی , امتیاز را علاوه بر کسب مقام, میزان آمادگی اسب و همچنین رقبای اسب در آن کورس هم تعیین می کند و اگر بر فرض اسبی به هر دلیلی مدتی از مسابقات دور بود از امتیازش کم میشود.
  خلاصه اینکه بنده را که به جلسات اسبدوانی و به اصطلاح کمیته فنی ( کاملا غیر فنی ! ) راه نمی دهند اگر شما عزیزان روزی به این جلسات رفتید سلام من را به مسئولان برسانید و نظرات بنده حقیر را منتقل کنید.

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ آبان ۲۶م, ۱۳۸۸ ۸:۵۹ ب.ظ:

  با سلام تو رو خدا این آقای باهران عزیز رو به کمیته فنی و… راه دهید و یا پست و مقامی بدهید تا شاید دست از ترکمنها بردارد و اینقدر به صحرانشینان و تنها قوم میراث دار اسبدوانی کشور بردارد . والله ما ترکمنها نمیدانیم چه هیزم تری به این آقا فروخته ایم که همیشه مورد توهین این آقای با کلاس و با سواد قرار میگیریم.

  نوید نوین باهران پاسخ در تاريخ آبان ۲۶م, ۱۳۸۸ ۱۱:۰۲ ب.ظ:

  با سلام مجدد. اولا که عاجزانه از دوستان عزیز درخواست میکنم اگر نظری در مورد شخص دیگری میدهید اسم خود را ذکر بفرمایید که بنده نیز بدانم با چه کسی طرف هستم ودر ثانی خوشحال میشوم با منتقدانم در ارتباط باشم و با آنها مناظره کنم حداقل اینجانب اگر نظری میدهم جرات نوشتن مشخصات خود را نیز دارم.
  حال برویم سر اصل مطلب… من نمیدانم که بنده سواد ندارم یا شما, من کلمات را اشتباه می نویسم یا شما آن را طوری می خوانید که توهین به ترکمن ها به حساب آید… در کدامین بخش از تار و پود نوشته من حرفی از ترکمن ها زده شده یا به آنها توهینی شده؟؟؟!!! بنده که هرچه متن را میخوانم هیچ اثر و رد پایی از قوم ترکمن نمیابم اگر شما چیز دیگری میبینید و پیدا کرده اید بسم الله… آن را ذکر بفرمایید تا همگان بخوانند. اگر اشاره تان به قسمت مسئولین برگزاری مسابقات و تشکیلات برگزاری است که اتفاقا دقیقا انتقاد بنده این بار به سمت مسئولین تهرانی و سرمایه گزاران عمدتا تهرانی آن است!
  گویا عده ای با شخص بنده که حرفهای تازه ای در اسبدوانی میزنم و به جای به به و چه چه کردن انتقاد میکند و نقاط ضعف را میگوید مشکل دارند که هرجا بنده چیزی مینویسم به سرعت و نسنجیده حرفی می زنند که هیچ پایه و اساسی ندارد.

  ناشناس پاسخ در تاريخ آذر ۲م, ۱۳۸۸ ۶:۵۸ ب.ظ:

  kkنوید خان عزیز
  در نوشته بلند بالای جنابعالی همه چیز پیدا میشود غیر از یک پیشنهاد شفاف در مورد اصل موضوع ، از جمله :
  ۱ – اولا شما در متن ، مربیان ترکمن رو طوری نوشته اید که انگار غیر از آنها مربی دیگری در میدان وجود ندارد و آنها مسئول وضعیت موجود و عدم برگزاری کورسهای با مسافت بالا هستند و این از نظر بنده توهین به آنهاو ترکمنها است .
  ۲ – علت اینکه بنده شما رو آقای با کلاس و با سواد خطاب نمودم به خاطر اینست که شما کلمات رو اشتباه مینویسد دقت کنید به خط اول متنی که نگاشته اید(حیجان)
  ۳ – در حالی که همه مالکان و مربیان از کم بودن جایزه مینالند جنابعالی از کم کردن جایزه می گویید . بالاخره تکلیف ما رو روشن کنید شما طرفدار مالکین و مربیان هستید یا طرف مسئولین و اسپانسرها
  ۴ – شما هیچ حرف تازه ای در اسبدوانی نمیزنید و حرفهای شما در واقع کپی برداری از سایتهای اسبدوانی کشورهای غربی ، امارات و … که از نظر شرایط اجتماعی و اقتصادی با کشور ما خیلی تفاوت دارند میباشد.
  ۵ – به آقای خراسانی پیشنهاد میکنیم که شما رو به کمیته فنی راه دهد.
  ۶ – و در پایان پیشنهاد شما در مورد جدا کردن اسبهای دوخون و تروبرد و ……. چیست؟

  نوید نوین باهران پاسخ در تاريخ آذر ۳م, ۱۳۸۸ ۸:۰۷ ب.ظ:

  سلام دوست عزیز که مجددا به طور ناشناس نظرات خود را مطرح کردید. علیرغم میل باطنی که اینجا را محلی برای پیام و پاسخهای شخصی نمیدانم مجبورم در مورد پیامتان به تفکیک جواب دهم. به همین جهت از مدیریت محترم سایت و کلیه کاربران غذر خواهی می نمایم. شماره هر بند در این متن دقیقا مربوط است به شماره بندی که شما در متن فوق مطرح نموده اید.

  ۱ : اولا که مگر چند نفر مربی غیر ترکمن در میادین ایران اسب می دوانند که بخواهیم در مورد عملکرد آنها و مسائل پیرامونشان صحبتی بکنیم ؟ به جرات می توان گفت که ۸۰ تا ۹۰ درصد مربیان اهل گنبد و بندر ترکمن و به طور کلی منطقه ترکمن صحرا هستند و من برای همین نوشتم مربیان ترکمن. پای حرفم نیز هستم که هر وقت مربیان, اسبهای ۱۰۰۰ متری شان را دواندند و تمام شد تازه نوبت می رسد به مسافتهای بالاتر و بعد از آن دوباره ۱۰۰۰ متر در حالی که کورس ۱۰۰۰ متر کورسی خاص بوده و در کشورهای صاحب کورس به تعداد بسیار محدود برگزار میشود. به طور نمونه در طول ۵ ماه مسابقات کشور امارات حدود ۱۰ کورس ۱۰۰۰ متر برگزار میشود. آیا واقعا غیر از این است که مربیان ایرانی علاقه ای به کورسهای مسافت بالا ندارند و ترجیح می دهند هلو برو تو گلو (کورس ۱۰۰۰ متر) را انتخاب کنند ؟ آن تعداد محدود کورس مسافتی هم که ثبت نام میکنند از خجالت اسبهاییست که بندگان خدا استعدادشان در مسافتهای بالاتر نهفته است. وقتی برگزار کننده مسابقات میبیند که اگر مسافت بالا کورس بدهد کورسها نصفه و نیمه پر شده و از هیجان آن کاسته می شود پس او نیز به تابعیت از خواست مربیان مجبور است ۱۰۰۰ متر کورس بدهد. حالا کجای این توهین است ؟

  ۲ : در مورد غلط املایی , کتب و متون دانشگاهی که اساتید و مهندسان نیز می نویسند پر است از غلط املایی و بعد از ویرایش دوم یا سوم تازه کتاب بدون غلط می شود چه برسد به من که انسانی عادی هستم و معمولا این نظرات و پیشنهادات را نیز در ساعات پایانی شب که وقتم آزاد تر است و البته خسته تر هستم مینویسم که مسلما نوشته ام خالی از غلط نخواهد بود. هرچند که در نوشته ی همه عزیزانی که چه در اینجا و چه در سایت معاونت نظر میدهند غلط املایی هست اما بنده به مغز کلام دقت می کنم و به اصطلاح ملا لغتی نیستم.
  خیلی جالب بود که یکی از دوستان که در سایت معاونت از بنده غلط املایی گرفته بود در جمله یک خطی خودش غلط املایی بود !! نوشته بود : آقای نوین تا آنجا که ما اطلاع دارم…
  ۳ : اولا که حرف من در مورد کم کردن جایزه فقط کم کردن جایزه مسابقات دوخون ها بود یا در غیر این صورت افزایش جوایز مسابقات تروبرد و ثانیا هیچ کس با افزایش جوایز مخالف نیست. من گفتم هرچه قدر هم جایزه افزایش دهید کورس پیشرفت خاصی نمیکند و بهتر است به جای افزایش جایزه, ابتدا به کارهای زیر ساختی بپردازید بعد جایزه هم خود به خود با حضور اسپانسر افزایش میابد. دلیل اینکه میگویم جایزه دوخون باید کم شود این است که دوخون از نظر نژادی و اصالت هیچ نوع استانداردی ندارد و فقط اینجاست که اسبی به نام دوخون ایجاد شده و از آن استفاده میشود پس هدف باید این باشد که روز به روز از تعداد دوخون ها کمتر و بر تعداد اسبهای اصیل و خالص ( تروبرد داخلی و وارداتی یا دوخون هایی که با اصلاح نژادشان کره های مرغوبی تولید می شود ) افزوده شود. وقتی جایزه اسبهای دو خون به طور محسوسی از اسبهای تروبرد کمتر باشد مالکان دوخون کم کم اسبهای نا خالص خود را کنار گذاشته و برای کسب جوایز بیشتر به خرید اسبهای خالص تر و با کیفیت تر روی می آورند و اینطور میشود که اسبدوانی کشور پیشرفت میکند. وقتی شخصی میتواند با خرید یک اسب ۷- ۸ میلیون تومانی دوخون تقریبا همان جایزه ای را بگیرد که یک تروبرد ۱۵ – ۲۰ میلیون تومانی میگیرد پس مسلما گزینه اول را انتخاب خواهد کرد و نتیجه اش می شود بازار فعلی اسب تروبرد داخلی!

  ۴ : اینکه حرفهای بنده کپی برداری از حرفهای سایتهای کشورهای غربیست را با کدام دلیل و شاهدی بیان می کنید نمیدانم. ببخشید اصلا این طور بگویم در کدامیک از کشورهای غربی و همسایه این مشکلات وجود دارد و در مورد آنها بحث میشود که بنده بخواهم آنها را کپی کنم؟؟؟ من برای صحبتهای خود دلیل و مثال و مدرک از کشورهای دیگر ذکر میکنم که گویا اشتباها این کار برای شما کپی برداری معنی شده. در فرهنگ ما به این کار تحقیق و مطالعه میگویند. مثل خواندن آیین نامه فدراسیون جهانی , خواندن کتابهای مختلف در مورد اسب و به خصوص اسبدوانی و اسب تروبرد و …

  ۵ : آقای خراسانی را آنقدر می شناسم و ایشان نیز آنقدر بنده را می شناسند که اگر بخواهیم تبادل نظری داشته باشیم احتیاجی به لطف شما نیست.

  ۶ : و اما جدا کردن دوخون تروبرد… البته اشاراتی به این مساله در پیامهای قبلی داشتم اما چون نظر صریح خواستید مجدد به آن می پردازم. از نظر من این مساله ۲ راه دارد که هر دو راه در نهایت منتهی می شود به حذف اسب دوخون از چرخه کورس یا برگزاری کورسهای دوخون به طور محلی و در روزهای وسط هفته با جوایزی به مراتب کمتر تا چند سال آینده.
  راه اول جداسازی کورس اسبهای دو خون از اسبهای تروبرد است تقریبا به شیوه ای که الان انجام شده. کورس دو خون ها کاملا جدا . تروبرد های وارداتی و داخلی هم با هم . در مورد هر دو نژاد باید شیوه امتیاز بندی تغییر کرده و شیوه امتیاز بندی جدیدی که تا حدودی به شیوه امتیاز بندی بین المللی نزدیکتر باشد ابداع شود. بنده ریاضی دان یا هندیکاپر نیستم که بخوام شیوه ای برای امتیاز دهی و هندیکاپینگ ابداع کنم ولی مسلما همانطور که سیستم پیش بینی کامپیوتری راه اندازی و فرموله شده سیستم هندیکاپینگ هم با مشورت و همفکری و استفاده از تجربیات کارشناسان داخلی و خارجی قابل اصلاح و فرموله شدن است. حالا اینکه چرا باید اصلاح شود چند دلیل دارد. یک دلیل این است که مثلا قهرمانی در کورسهای گروه پایین و بالا در سیستم فعلی تفاوتی ندارد و هر دو ۸ امتیاز میگیرند ولی در اصل مقام اولی گروه ۱ با گروه ۵ زمین تا آسمان تفاوت دارد. دلیل دیگری که می توان ذکر کرد این است که اگر اسبی مثلا ۱ سال به هر دلیلی مسابقه نداد و دوباره خواست به میدان باز گردد باید با اسبهایی مسابقه دهد که در آن فصل دویده و مقام آورده و آماده ترند. به طور کلی لپ کلام اینکه سیستم امتیاز دهی فعلی فقط صعودی بوده و نزول در آن وجود ندارد در حالی که آمادگی اسب همیشه در حال صعود نیست و نزول هم می کند.
  • اگر قرار باشد سیستم امتیاز دهی فعلی ادامه پیدا کند نیز حداقل باید این تغییر در آن اعمال شود :
  از آنجایی که جایزه اسب اول ۶۰ درصد کل مبلغ جایزه است و اسبهای دوم و سوم به ترتیب ۲۵ و ۱۵ درصد جایزه می گیرند پس امتیازی که کسب میکنند نیز باید بر اساس همین درصد ها باشد. مثلا سیستم فعلی با رعایت این درصد ها باید به طور ۸٫۵ اسب اول , ۳٫۵ اسب دوم و ۲ امتیاز برای اسب سوم تغییر کند. یا هر ترکیبی که این نسبت در آن رعایت شود.
  راه دوم, برگزاری مسابقات به طور کاملا مختلط بین دوخون و تروبرد و استفاده از یک سیستم امتیاز بندی واحد است که با توجه به تغییراتی که در حال حاضر ایجاد شده به نظر نمیرسد برگشت به شیوه قبلی به صلاح و عملی باشد. در این شیوه نیز اسبهای ضعیف دوخون به دلیل عدم بازدهی لازم و عدم کسب جایزه, کم کم خود به خود از چرخه اسبدوانی خارج شده و جای خود را به تولیدات خالصتر و قویتر میدهند آن دو خون هایی که قوی ترند نیز نوش جانشان ببرند و جایزه بگیرند. اسبدوانی در همه جای دنیا در حال پیشرفت است. نمی توان به خاطر حمایت از عده ای از مالکین که اسب دوخون پرورش می دهند اسبدوانی را به حالت سکون در آورد. البته حمایت از آنان هم به جای خود واجب بوده و می توان کورسهای مخصوص دو خون ها را به صورت جسته و گریخته و با جوایز محدود برگزار کرد.
  امیدوارم این آخرین پیام و پاسخ شخصی بوده و از این به بعد به مسائل فنی و مسائلی که تبادل نظر در آنها به سود اسبدوانی است بپردازیم. از تمامی کاربران که مطالب اینجانب را می خوانند نیز در خواست می نمایم در صورت تمایل نظرشان را در مورد پیشنهادات بنده به طور سالم و دور از غرض ورزی بیان نمایند تا وسیله ای باشد برای همفکری و آگاهی از نظرات یکدیگر در جامعه اسبدوانی.

 • سید محمد تقوی می‌گه:

  سلام . اقای باهران اولا که خسته نباشید . اما بعد …. جانا مدینه گفتی و کردی کبابم . به قول قدیمیها سخن کز دل براید لاجرم بر دل نشیند . حرف دل نه بنده بلکه همه مالکان اسبهای تروبرد را زدید . ولی بعد از تایید سخنان شما باید این نکته را اضافه کنم که خیلی از دوستانی که در حمایت از اسب دوخون داد سخن میدهند از روی تعصب و داشتن اسب دو خون و عدم توجه به اینده اینگونه اسرار به حمایت از دوخونها دارند . ضمنا از دقت نظر شما و همچنین حضور شما خوشحالیم وامید واریم که ادامه داشته باشد . باز هم لازم میبینم که یاداور شوم که بنده مالک اسب وارداتی نیز هستم ویک جانبه سخن نمی گویم

  [پاسخ]

 • سهیل یوسف نیا می‌گه:

  با سلام بنده معتقدم نبود ساختار صحیح وعلمی در اسبدوانی ایران مشکلات عدیده ای را بدنبال دارد که با آمدن ورفتن مدیران دچار تزلزل بیشتری می شود بطور مثال سیستم هندیکاپری میادین اسبدوانی فاجعه است یا استفاده از مواد دوپینگ غوغا میکند و عدم آموزش مربیا ن وچابکسواران ودامپزشکان وپرسنل وغیره لذا وقتی سیستم صحیح حکمفرما باشد به همه مشکلات سروسامان داده و راه هرگونه خلاف را سد مینماید در غیر این صورت ماطی ۳۰ سال گذشته شاهد پسرفت بوده و خواهیم بود

  [پاسخ]

  Tanha پاسخ در تاريخ مهر ۱۸م, ۱۳۸۸ ۱:۳۷ ب.ظ:

  manham nazaram ba shomast jenabe yousef-Nia

 • درود بر شما

  احتراما به استحضار ان دسته از عزیزانی که مایلند عکسهای بیادماندنی و حرفه ای و احیانا ژورنال از اسبهای خود داشته باشند با اینجانب

  ابوطالب ندری عکاس میادین سوار کاری ، تماس گرفته تا در اولین فرصت ممکن جهت عکاسی در خدمت باشم .

  http://www.photoashand.blogfa.com وبلاگ عکس من می باشد که در صورتی که نتوانستید تماس بگیرید از این طریق می توانید پیام گذاشته تا در

  خدمت باشم . با تشکر

  ابوطالب ندری ۰۹۱۱۲۷۱۹۱۲۱

  [پاسخ]

 • نور قلیچ قربانی .باعرض سلام وخسته نباشید .
  امتیاز بندی اسبهای تروبرد داخلی و وارداتی ودوخون
  ما در میدان اسبدوانی اسبهای دوخونی داریم که باتروبرد های داخلی و وارداتی هم سطح هستند که این اسبهای دوخون از نسل ۶و۷ به بعد هستند .که در نتیجه حق دیگر دوخونهای از نسل ۱و۲و۳ هستند پایمال میشود .لدا اگر این دوخونهای نسل ۶و۷ به بعد باتروبرد های داخلی ووارداتی در رده رده بندی شوند کورس هیجان و رقابت خاص خود را به شکل میگیرد .با تشکر نورقلیچ قربانی

  [پاسخ]

  Tanha پاسخ در تاريخ مهر ۱۹م, ۱۳۸۸ ۱۰:۰۵ ب.ظ:

  ba salam va arze adab, davidane asbhaye dokhoon ba tarobred az nazare man hich irady nadarad va mitavand anjam shavad. Dar morede naslhaye asbhaye dokhoon in matlab ra be arzetan beresanam ke hich mohem nist ke asbe dokhooni dar nasle 1 va ya nasle 10 ya 100 bashad. In hich farghy az didghahe asbdavani donya nemikonad. Motasefane javayeze nadorost va radehbandyhaye eshtebahe modiryate savarkary baese ofte ya payemali shodane bazi az asbhaye dokhoon va be khossoz asbhaye torkaman shodeh ke nejade in asbhaye torkaman dar iran be zoodi nabod khahad shod. Baraye hefse nejade in asbha va hamintor asbhaye dokhoon bayasty ke javayez va radehbandyha ra dar iran eslah kard. Dar zemn bayasty ke har asby ke rating darad dar zaman ofte tavanay in asb in asb ra rating payintary dad ta betavanad ba asbhaye kamy zayftar bedavad. Inke dar iran malekine azize torkaman faghat ba seylamyhaye torobred asbhaye torkamaneshan ra mikeshand neshany dide yektarafeh va eshtebah az dostane aziz dar komiteye savarkary mibashand va asbe torkaman ra nabood khahad kard. Albate in nazare man hast va man be har nazary az doostane asb ehtram ghaelam va be mosharekat ba doostane asb alagheh daram.
  na gofteh namanad ke az balaye manbar harf zadan kafy nist. dar hale hazer komiteye savarkary saye khod ra mikonad va har groohy ghabl az in doostan bood ba eteraz va narahaty moghabel bood. Ba ehtram – Amir Homayoun Tanha 

 • رحیم پقه می‌گه:

  نظرات جالبی بودند

  [پاسخ]

 • ناشناس می‌گه:

  نوید خان عزیز با کلاس و با سواد ، ترکمنها چه هیزمی تری به شما فروخته اند که در هر نوشته ای از شما رد پایی از توهین به آنها وجود دارد؟ اگر دنبال مطرح شدن هستید این راهش نیست.

  [پاسخ]

  نوید نوین باهران پاسخ در تاريخ آبان ۲۶م, ۱۳۸۸ ۱۱:۰۶ ب.ظ:

  شما توهین را پیدا کنید بنده تا آخر عمر غلام حلقه به گوش قوم ترکمن نیز میشوم. برای پاسخ دقیق تر به جواب ارسالی بنده چند خط بالاتر مراجعه بفرمایید.

 • میلاد می‌گه:

  “بسمه تعالی”
  سلام واقعا کار جداسازی نژادها امتیاز بهتری محسوب میشود.با تشکر.

  [پاسخ]

 • ناشناس می‌گه:

  باسلام دوستان عزیز بهتر است نظرات خود را با توجه به اگهی معاونت اسبدوانی در مورد تروبرد داخلی در مورد اختلاف امتیاز به دفتر معاونت اسبدوانی اعلام نماییم.بهتر است یک متن واحد تهیه شود وبه امضا اکثریت مالکین اسب تروبرد برسدچون خودشون پیش قدم شدن تاثیر دارد خودشون هم تروبرد داخلی دارندکه دارد خاک میخوردو به فکر افتادن

  [پاسخ]

  احمددوجی پاسخ در تاريخ آذر ۹م, ۱۳۸۸ ۶:۱۳ ب.ظ:

  گل گفتی خودمان باید با جدیت دنبالش را بگریم

 • e.p می‌گه:

  ba arze salam.ba tavajoh be in ke ejraye har ghanune jadid baraye har goruhy mosmere samaqr va khosh ayand mibashad , bel axe an niz sadegh ast.leza az shoma duste aziz [k,b] ke pish kesvaty, tajrobe;keramat va fazl o bakhsheshetan dar kolye mayadine savar karye iran shohreye khas o aam shode ast,khahesh mandam baraye an goruh az malekin va morabiany ke motezarzere in ghanune jadid shode and,va shoma niz be onvane sarparaste 1 goruhe nokhbe aame az malek ,moraby, va asb va be onvane kasy ke cheshm o delash az asb haye goruhe 1 va javayeze arzeshmande an sir mibashad va baz ham be onvane shakhsiate bartary ke dar in fasl kolie ye goruh haye yeke 2 khun,dakhely va varedaty ra monhaser be farde khod kardeh id taghaza daram dar in chand hafteye payanye fasle payiez asbhaye bartare khod ra tahte ekhtiare in goruhe motezarzer gharar dahid ke alave bar 2aye kheir baraye shoma va goruhetan, be delgarmye nesby dast yafte va baese pishrafte harche bishtare in sanat mojeb gardad.dar payan arezuye pishrafte ruz afzune shoma ra az dargahe bary taala khastaram.

  [پاسخ]

  نوید نوین باهران پاسخ در تاريخ آذر ۲۰م, ۱۳۸۸ ۱:۴۹ ق.ظ:

  سلام بر شما دوست عزیز.
  املای جملات شما خیلی برایم واضح نبود و همچنین غلطهای املایی آن و تایپ شما با الفبای انگلیسی نیز بر سختی درک آن افزود. اگر درست متوجه شده باشم شما از آقای بابازاده درخواست کرده اید که تا پایان فصل از ثبت نام از ثبت نام اسبهایش خود داری کرده تا جایزه به بقیه نیز برسد ! برای شما فقط مثال و توضیحی کوتاه ذکر می نمایم نتیجه گیری و برداشت از آن را به عهده خود شما می گذارم.
  از یکی از اقوام که از دوستان نزدیک مرحوم علامه محمد تقی جعفری بود برای من نقل شد که روزی علامه در حال سخنرانی برای عده ای از دانشجویان و دانش آموزان بود که یکباره یکی از حاضرین سخن ایشان را قطع کرد و به آن مرحوم گفت: ” حاج آقا ممکنه یه کم زیر دیپلم صحبت کنید که ما هم حرفهاتون رو متوجه بشیم !؟‌” علامه در جوابش با شوخی فرمود: ” پسرم لطفا شما یه کم سطحتو بیار بالاتر! ”
  مثال کورس ایران هم شده دقیقا شبیه مثال فوق ! همیشه کسانی که کار جدید و علمی انجام میدهند و با زحمت فراوان به نتایج درخشانی دست می یابند باید قربانی کسانی شوند که انتظار دارند با همان روشی که ۳۰ سال است انجام داده و هنوز هم می دهند باز هم همیشه اسبهایشان بهترین نتایج را بگیرند. تا آنجایی که خبرها از گوشه و کنار به گوش بنده نیز می رسد به اندازه کافی چوب لای چرخ تیم آقای بابازاده می کنند و از ثبت نام اسبهای ایشان که شانس ۱۰۰ درصد هستند گاهی اوقات جلوگیری می شود که جای بسی تاسف است. دوست عزیز, کورس , صنعت و ورزشی پویاست , صدم ثانیه ها در دنیا میلیون ها دلار جابجا میکند ! نزدیکترین فوتوفینیش ثبت شده در تاریخ اسبدوانی جهان اختلافیست به اندازه ضخامت یک کارت اعتباری بانکی ! بد نیست لحظه ای یک کارت اعتباری تلفن یا بانک را برداشته و به ضخامت آن نگاهی بیاندازید تا عمق ماجرا را درک کنید. احتمالا شما هم مثل من بعد از دیدن این صحنه زیر لب خواهی گفت نوش جان آن اسب و سوار و مالک و مربی که آنقدر زحمت کشیده تا اسبش به اندازه ضخامت یک کارت اعتباری هم کم نیاورد !!! پس به جای کنار گذاشتن افرادی که زحمت واقعی کشیده و به جای تن دادن به سیستم سنتی که ۳۰ سال است بدون تغییر در حال انجام است , کار جدیدی انجام می دهند باید سطح خودمان را بالا برده و ما هم شیوه ی نوینی بر گزینیم تا بر وی غلبه کرده و جوایز میدان را از آن خود کنیم. این تغییرات است که باعث پیشرفت اسبدوانی می شود نه عدم ثبت نام اسبهای برتر در مسابقات. بسیارند اسبدارانی که امکانات کافی دارند , اسبهای گران قیمت وارد میکنند و هزینه های هنگفتی نیز میکنند ولی نتیجه آقای بابازاده و امثالهم را کسب نکرده اند. متاسفانه نمی توانم از آنها نامی ببرم , این افراد همان هایی هستند که هنوز هم بر پایه سیستم سنتی خویش استوارند … شاید در طول دوران اسبداری خویش نیز اسبهایشان را به تمامی مربیان داده باشند و بعضا هر مربی را هم چندین بار تست کرده اند ولی هنوز از خواب غفلت بیدار نشده اند. باید به این مالکان گفت که ای عزیزان به جای تعویض نام ها و گرفتن اسبهایتان از شخص x و سپردن آنها به شخص y و آن هم نه یک سال , نه ۲ سال بلکه تکرار کردن این پروسه برای ۳۰ سال سعی کنید روش و برنامه تان را تغییر دهید.
  البته در پایان مجددا تاکید میکنم که این پاسخ مربوط به نحوه برداشت بنده از مطلب و درخواست شما از آقای بابازاده است. اگر برداشت من اشتباه بوده و نظر شما چیزی غیر از این است از شما عذر خواهی کرده و خواهش مندم منظورتان را از جمله ” اسبهایتان را در اختیار این گروه متضرر قرار دهید ” واضح تر بیان نمایید. همچنین یاد آور می شوم که من و آقای بابازاده هیچ دوستی نزدیکی با هم نداریم و فقط از طریق همین سایت و در همین حد یکدیگر را می شناسیم و اصلا قصد ستایش و تمجید از ایشان و حمله به دیگر مالکان را ندارم. اگر نام ایشان را ذکر می کنم فقط به خاطر ذکر مثالی موفق در این زمینه است.

 • حامد شهیدی می‌گه:

  آقای باهران عزیز.از اینکه با دوستانی با تخصص و اطلاعات مثل شما هم کلامم خوشحالم.هرچند بنده مدت کمی است به جمع اسبداران میپیوندم ولی با مطالعه فراوان و دقت بسیار تاحدودی بر قضیه اسبدوانی ایران آشنایی دارم.با نظر شما کاملا موافقم که بایستی تولید اسب دوخون محدودگردد.البته باید از کسی انتقاد کرد که خشت اول تولید اسب دوخون را کج نهاد.همه جای دنیا در فکر اصلاح و خالص کردن نژاد تروبرد هستند ولی ما هر روز بر تولید اسبهای بی هویت دوخون میافزاییم.ولی در مورد راه حل آن، کورسهای دوخون و تروبرد مختلط گردد آن وقت دیگر خود به خود کسی به سمت دوخون نمیرود.دیگر اینکه فدراسیون به کره هایی که مادرشان ترکمن است برگه کشش و شناسنامه ندهد.این میشود که بعد از چند سال نژاد اسبهای دوخون خالص میشود و دوخونهای نسل اول و دوم و… به نسلهای ۶ و ۷ وبالاتر تبدیل شده و در آینده چیزی با اسم دوخون وجود نخواهد داشت؟نظر شما چیست؟

  [پاسخ]

  نوید نوین باهران پاسخ در تاريخ آذر ۲۵م, ۱۳۸۸ ۱:۱۹ ب.ظ:

  با عرض سلام و ادب خدمت شما دوست عزیز. بنده نیز از آشنایی شما خوشبختم و حضور شما در جامعه اسبدوانی را به فال نیک می گیرم. من هم با نظر شما کاملا موافقم. ۲ راه برای اصلاح وضعیت فعلی وجود دارد که یکی از آنها همین راهی است که شما اشاره کردید و من نیز قبلا در پیامهای قبلی گفته بودم . امیدوارم مسئولین از خواب غفلت و حمایت کور کورانه از عده ای از خواص بیدار شده و هر چه سریعتر فکری به حال وضعیت فعلی بکنند.

 • E.P می‌گه:

  با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز.با توجه به اینکه رابطه دوستی ما با این عزیزان کمی فراتر از رابطه اینترنتی از طریق این سایت میباشد
  منظور خود را حظورا” به خدمت ایشان میرسانم تادر صورت لزوم به استحضار جنابعالی برسانند.

  [پاسخ]

  نوید نوین باهران پاسخ در تاريخ آذر ۲۵م, ۱۳۸۸ ۱:۴۵ ب.ظ:

  سلام آقای E.P . اگر قرار بود شما این مطلب را به خود آقای بابازاده بگویید لزومی نداشت تشریف بیاورید و در اینجا مطلبتان را مطرح کنید. وقتی در اینجا مطلبی نوشته می شود یعنی بقیه نیز می توانند در مورد آن نظر دهند و وقتی شخصی نظری را محترمانه بیان می کند در شان و شخصیت شما نیست با جمله ای کنایه آمیز با مفهوم ” به شما ربطی ندارد و … ” جوابش را بدهید. از شما که احتمالا یکی از مالکان مطرح در میدان هستید انتظار جواب منطقی تری داشتم ( البته اگر مخفف اسمتان بیانگر همان نامی باشد که بنده در جدول مسابقات می بینم ) . متاسفانه هنوز هم که هنوزه ما ایرانی ها آستانه تحملمان در مورد انتقادات کم است و به جای پاسخ دادن و تبادل نظر در مورد آن مطلب سعی می کنیم جواب شخص منتقد را با کنایه و تمسخر بدهیم. من جوابی منطقی به مطلب شما دادم شما هم می توانستید جواب مرا با انتقاد یا پیشنهادی بدهید. به امید پیروزی های روز افزون شما

 • فاروق حقگو می‌گه:

  با سلام و عرض ارادت . آقای نوید نوین عزیز با تشکر از دیدگاه های بسیار خوب جنابعالی میخواستم بگم اینکه ما بطرف پیشرفت وجهانی شدن برویم حرف خیلی خوبیه ولی با این امکانات نمیشود ما اونجوری فکر بکنیم اینکه آقای بابازاده یک حرکت علمی واصولی انجام داده و موفق شده را نمیشود ملاک قرار داد بیشتر مالکین امکانات آقای بابازاده را ندارند و حتی اطلاعاتشان هم در حد مربیان است وبرای موفقیت حاضرند پای کلاس آقای بابازاده هم بنشینند ولی آقای بابازاده ومربی موفق ایشان حاضرند یک نکته از راز موفقیتشان را بگویند من خودم بالشخصه چند بار از این گروه در مورد خورد وخوراک وتمریناتشان پرسیدم جوابهای نا مربوط وعمومی دادند حالا که مرد موفق میادین سوارکاری همه جوایز را برای خود میخواهد و پیشرفت اسبدوانی ایران برایش معنی ندارد من وشما چرا سنگ علم را به سینه بزنیم با این تفاسیر استانداردهای بین المللی یک چیز خنده دار است به امید روزی که همه اسبدوستان چه موفق وچه غیر موفق چه مالک چه مربی مثل آقای نوید عزیز به اعتلای کورس کشور فکر کنیم

  [پاسخ]

  نوید نوین باهران پاسخ در تاريخ دی ۳م, ۱۳۸۸ ۱:۴۳ ق.ظ:

  با عرض سلام و ادب خدمت شما جناب آقای حقگو. از حسن توجه شما به مطالب پیشین کمال تشکر را دارم. در تکمیل صحبتهای شما مطالبی را به تفصیل بیان میکنم امیدوارم مفید فایده بشود.
  ۱ : من هم مثل همه علاقه مندان مسابقات ایران را دنبال می کنم, از مسائل حاشیه ای آن با خبرم , وضعیت میادین و اوضاع نا بسامان آن را از نزدیک دیده ام و می دانم امکانات ما در اندازه کشورهای پیشرفته نیست اما حرف من در مورد پیشرفت و جهانی شدن بسیار ساده است و نیازی به هیچ امکانات خاصی ندارد. حالا حتما می پرسید چرا و چگونه؟! در جواب مثالهای متعددی میزنم…
  قدم اول در جهانی شدن ثبت اسم ایران در توافقنامه های ساده فدراسیون جهانیست. نمونه هایی از بندهای مختلف آیین نامه فدراسیون جهانی را برایتان ذکر میکنم خودتان قضاوت کنید که واقعا چقدر هزینه بر است :
  الف ) بند ۴ آیین نامه فدراسیون جهانی : جلوی نام اسب در جدول مسابقات باید نام اختصاری کشوری که اسب در آن متولد شده ذکر شود. مثلا IRA برای ایران یا مثلا USA برای آمریکا . البته وقتی کورس محلی است و اکثر اسبها در همان کشور به دنیا آمده اند احتیاجی به نوشتن علامت اختصاری آن کشور جلوی نام اسبهای متولد آن کشور نیست و فقط برای اسبهای خارجی باید این کار انجام شود. این کار چقدر هزینه دارد ؟!

  ب ) بند ۹ آیین نامه فدراسیون جهانی : هر مالک موظف است رنگ لباس چابکسوارش را مشخص کند و از الگوهای مشخص استفاده نماید. این کار که دیگه اصلا برای معاونت هزینه ای نداره و فقط مالکین عزیز باید اندکی هزینه بفرمایند!

  ج ) بند ۱۴ آیین نامه فدراسیون جهانی : نام هر اسب باید حداکثر ۱۸ کاراکتر بوده و فاقد اعداد باشد. استفاده از نام افراد مشهور بدون اجازه کتبی از آنها مجاز نیست. استفاده از نام هایی که در لیست محافظت شده فدراسیون جهانی ثبت شده اند مجاز نیست مثلا نمی شود نام اسب دوخونی که پدر و مادرش هم به زور معلوم است که چه هستند , هم نام با اسبی باشد که سالها برایش زحمت کشیده اند و میلیون ها دلار جایزه کسب کرده ! این بند چقدر هزینه و امکانات می خواهد؟!

  این ها چند بند ساده از ۲۹ بند آیین نامه فدراسیون جهانی است که بدون هیچ هزینه و امکاناتی قابل اجراست. درد من و حرف من این است که مسئولان ما اندک نگاهی هم به این آیین نامه نمی اندازند و اگر هم می اندازند بی توجه از آن رد میشوند. شاید هنوز هم یک نسخه ترجمه شده از آن در دفتر معاونت یا فدراسیون سوارکاری ایران وجود ندارد. این مطلب را چند بار گفته ام ولی یاد آوری آن خالی از لطف نیست که بدانید تنها بندی از آیین نامه که نام ایران در آن دیده میشد همان بند شماره ۴ بود که تا سال ۲۰۰۶ نام ایران هم جزو موافقین این بند بود اما از آن به بعد تا همین امسال نیز هنوز هم که هنوزه در ابتدای آیین نامه فدراسیون جهانی نام کشورهایی که به دلیل عدم تمدید موافقت نامه, نامشان از بندهای فدراسیون جهانی حذف شده نوشته میشود که نام ایران هم به همان بخش انتقال یافته و نوشته شده نام ایران به دلیل عدم تمدید توافق نامه اش از بند ۴ حذف گردیده. یعنی خیلی خودمانی بگم, آقایان حتی به خودشان زحمت ندادند یک تلفن بزنند فدراسیون جهانی و بگویند” آقا ما هم توی بند ۴ هستیم ” !
  همیشه فکر میکنیم تغییر و تحول باید بزرگ باشد و یک شبه راه ۱۰۰ ساله برویم. اما غافل هستیم از همین موارد ساده که باعث میشود کم کم قدمهایی را برای پیوستن به فدراسیون جهانی برداریم. وقتی نام ایران در این بندهای ساده ثبت شود مطمئنا از نمایندگان ایران نیز برای شرکت در مجامع بین المللی این رشته دعوت میشود. مسئولین بین المللی نیز به ایران سفر میکنند و اوضاع کم کم بهتر خواهد شد.با یک حساب سر انگشتی خدمتتان عرض کنم فرض کنید هر سال مسئولین اسبدوانی ایران با آماده سازی بسترها نام خود را تنها در ۲ بند از بندهای آیین نامه جهانی ثبت کنند پس حداکثر ۱۵ سال زمان لازم است تا ما هم جهانی شویم. ۱۵ سال در نگاه اول زمان بسیار زیادیست ولی وقتی فکر کنید که اگر ۱۵ سال پیش این کار را شروع کرده بودیم تا الان تمام شده بود افسوس می خوریم ! ولی متاسفانه ما داریم این سالها را به سرعت از دست میدهیم و منتظریم یک بودجه چند میلیارد تومانی از آسمان بیاید تا بلکه اسبدوانیمان تکانی بخورد که البته هیچ وقت نمی آید چون بسیارند ورزشهایی که جلوتر از اسبدوانی منتظر همین بودجه ها هستند و تازه اگر هم بیاید نمی توانیم با آن کاری بکنیم چون علمش را نداریم. هیچ جای آیین نامه جهانی حرفی از داشتن میدان مناسب و باشگاههای استاندارد زده نشده که ما بگوییم بودجه نداریم بسازیم. بیشتر کارها در زمینه جهانی شدن مربوط به مستند سازی اسناد و مدارک و علمی سازی اسبدوانی است.
  به مسابقات و سطح پرش با اسب کشورمان نگاه کنید. واقعا در چند سال گذشته پیشرفت بسزایی کرده. با اینکه جوایز این مسابقات بسیار کمتر از اسبدوانی است آنها هم مثل اسبدوانی پخش مستقیم تلویزیونی ندارند. دلیلش ارتباطات گسترده با کشورهای پیشرفته در این رشته و همچنین عطش اهالی پرش با اسب به آموختن است که متاسفانه این فرهنگ در بین اهالی اسبدوانی نیست. مربیان مطرحی را مالکان با هزینه های شخصی به کشور می آورند. سوارکاران ایرانی به خارج میروند. نعلبندان خارجی به کشور دعوت می شوند… این پولها در اسبدوانی هم خرج میشود ولی کاملا در راههای غلط ! پس با همین امکانات محدود هم میشود کارهایی کرد. در اسبدوانی فقط باب شده هرکس می خواهد بیشتر جایزه بگیرد تعدادی اسب با قیمت گران را از خارج خریده و با ایران می آورد , مدتی اسب نتیجه میگیرد و بعد از آن در اکثر موارد با آسیبهای جدی یا تغییرات رفتاری مواجه شده و مجبور به بازنشستگی میشود.
  ۲ : در مورد روش کار آقای بابازاده و مسائل پیرامون ایشان : من از نزدیک با سیستم کار ایشان آشنا نیستم که بدانم در تیم ایشان چه میگذرد . ولی فکر میکنم موفقیت ایشان بیشتر مربوط به نظم و داشتن برنامه مشخص و تیم مشخص است. آقای بابازاده از مربی محجوب و آینده داری استفاده میکند, دامپزشک مخصوص خود را دارد, چابکسوار مجربی را به کار گرفته و روی نظم سیستم خود را جلو میبرد. ممکن است در این میان با ارتباطاتی که با خارج از ایران هم دارد اطلاعاتی کسب کرده و از آنها در کارش استفاده کند ولی به نظر من عمده موفقیتش مربوط به نظم کاری ایشان میشود. حداقل ۵ مالک در میدان مانند ایشان هستند که همین هزینه را می کنند, همین خوراک, همین ویتامین ها و همین تمرین را می دهند و امکاناتشان هم اگر از ایشان بیشتر نباشد کمتر نیست حتی اسبهایشان هم بعضا قویتر از اسبهای ایشان است ولی هیچ کدام نتیجه ایشان را نمیگیرند چون فاکتور نظم و کار تیمی را ندارند و دائما در حال تغییر برنامه و افراد اطرافشان هستند. به نظر من اگر آقای بابازاده و امثال ایشان بیایند نحوه کارشان را توضیح دهند کار اشتباهی است چون بر فرض که اگر روش ایشان برای دیگران نیز کارساز باشد آن وقت بعد از مدتی دوباره رقابتها شبیه هم می شود , کارها و روشها شبیه هم می شود. به عنوان مثال اگر شما می خواهید اسبهایتان را آماده کنید باید فکر کنید ببینید علاوه بر نظم کاری تیم آقای بابازاده چه کار باید بکنید تا بر ایشان غلبه کنید. مثلا شاید با جستجو در منابع علمی , کتب منتشر شده , استفاده از اینترنت و مکاتبه با خارجی های فعال در این رشته بتوانید کار جدیدی انجام دهید. بنده به شخصه همیشه دنبال کتابهای جدید هستم حتی از اقوام درخواست میکنم کتابهای لاتین را برایم از خارج ارسال کنند. خودم نیز به روشهای مختلف سعی میکنم تا ارتباطاتی هر چند اندک با مربیان و چابکسواران خارجی داشته باشم و از آنها در مورد جنبه های مختلف اسبدوانی اطلاعات کسب کنم و مطمئنم که روزی این اطلاعات به دردم خواهد خورد. البته هر کدام از این کارها ابزاری می خواهد که مثلا دانستن زبان انگلیسی در حد متوسط یکی از آنهاست. مطمئنا هر موفقیتی احتیاج به زحمات و سختی هایی دارد. هیچ جا مرسوم نیست که وقتی یک تیم یا یک مربی موفق میشود بیاید و روشهایش را کلاسه کرده و به دیگران آموزش دهد. اصل رقابت هم همین است. در صنعت هم ماجرا همین است. هیچ وقت کارخانه تویوتا نمی آید رموز موفقیتش را در اختیار دیگر رقیبان قرار دهد. این ما هستیم که باید از افراد تیممان بخواهیم تا با همفکری با یکدیگر و خلاقیت در کار روشی را پیدا کنیم تا موفق تر از رقیبمان باشیم.
  به هر حال امیدوارم این هم فکری ها روزی به کمک اسبدوانی کشورمان بیاید. منتظر نظرات خوب و سازنده شما هستم.

 • حامد شهیدی می‌گه:

  با سلام.
  آقای حقگو باید عرض کنم بنده با این حرف شما موافق نیستم.من با آشنایی مختصری که با آقای بابازاده پیدا کردم فهمیدم که ایشان از انتقال هیچگونه اطلاعاتی دریغ نمیکنند.راجع به نوع خوراک دهی ایشان بحث کردید.من دیروز خدمت ایشان بودم.ایشان با کمال تواضع بنده را به فروشگاه مکملهای غذای اسب بردند و به بنده از همان مکملهایی که برای اسبهای خود ستفاده میکنند پیشنهاد کردند.البته با حرف آقای باهران هم موافقم که قرار نیست هر مربی فوت کوزه گری خودشا در اختیار همه قرار بده.اونوقت فرق کسی که این همه زحمت کشیده و هزینه داده تا این اطلاعاتا کسب کنه با دیگری چیه؟
  در ضمن قصدم از این کامنت به هیچ عنوان تملق گویی نیست.

  [پاسخ]

 • فاروق حقگو می‌گه:

  با سلام .پیروزی مجیک میلکام را در هفته قهرمانی پاییز ۸۸ گنبد را به گروهتان تبریک میگوییم

  [پاسخ]

 • مسعود می‌گه:

  آقای بابازاده شما که می فرمایید اسب دوخون تان از اسبهای تروبرد قوی تر هست در صورت تمایل می توانید همراه با اسبهای تروبرد اسب تان را مسابقه بدهید .
  از تصمیمات شایسته فدراسیون سوارکاری نسبت به جداسازی کورس دوخون با تروبرد قاطعانه حمایت می کنم .

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ بهمن ۲م, ۱۳۸۸ ۱۰:۵۷ ب.ظ:

  بنده عقیده دارم از خیلی از تروبرد ها قویتره ، تا بهار صبر کنید مشخص میشه .
  در ضمن میتونین به زمان کره های ۲ ساله دوخون و تروبرد در همین فصلی که گذشت مراجعه کنید تا متوجه بشید که دوخونهای خیلی قویتر از تروبردها داشتیم.

 • mikl می‌گه:

  بحث جداسازی اسبهای تروبرد از دو خون در شرایط کنونی خیلی پیچیده تر از دو سال پیش شده که باهم به طور مشترک میدویدن اگه یادتون باشه از حدود سه سال پیش که بحث ورود اسبهای وارداتی در کورس باز شد مشکل عمده ای در روند کورسها وجود نداشت منظوم اینه که قبل از وارد شدن تروبردهای وارداتی با توجه به اسبهایی که در مسابقات شرکت میکردن و با توجه به منطقی که الان در میدان حکفرماست انچه که بود یا دوخون بود یا انچه که امروز تروبرد داخلی به حساب میاد خوب برگشتی کنیم به کورسهای دهه های پیش خودتون بهتر کورسهای زیبای ماهم جان و ماه محل که کره های انها دوخون به حساب می ایند با سیگاروبتمن و دایانا که بردارهاوخوهرهای این اسبها تروبرد به حساب میاند که به ترتیب کره های لانگ فارول -دلرباوشرمینه هستند به یاد دارید یا در دوره های بعدیش اسب های ویس باباودلبر وافیر که همشون با توجه به منطق کنونی دو خون به حساب می ایند سالهای سال هم درسرعت و هم در استقامت قهرمانان بزرگ و افسانه ای به شمار می ایند رو به خاطر دارید انچه که منظور اینجانب است این است که تروبرد های داخلی و دوخون ها خیلی رقابت نزدیکی به هم داشتند هم در گروه های پایین و هم بالا وتولیدکنندگان اسبها به فکر تولیدات بهتر برای خود بودند به طوی که اسبهای دو ساله دورهای بعد بهتر از دوره پیشین بودند ولی خوب با جدا سازی که صورت گرفته اسبهای دو خون دارای جایگاه منحصر بفردی شدند کورسهای پر تعداد جایزه های برابر یا تروبرد های وارداتی و… باعث شد که مالکان به سمت دو خون ها متمایل شوند با توجه به ورود اسبهای تروبرد وارداتی به میان اسب های دودسته دیگر با مینیمم امتیاز ممکن در ابتدا باعث شد که مالکین اسبهای این دو دسته که اکثرشون صاحب اسب دوخون بودند به این مساله اعتراض کنند اسب های با ریتیگ بالای وارداتی چند بار بین دوخون ها نمایش خیره کننده اجرا می کردند و بعد یکباره به جمع اسبهای گروه یک اضافه می شدند که در این بین خیلی از دو خون ها حقشان تضییع شد سیستمی که در حال حاضر حکمفرماست برای اسبهای دو خون خوب برای تروبردهای وارداتی متوسط برای تروبردهای داخلی بد ارزیابی می شود البته در حال از هر ده راسی که در مسابقات شرکت میکنن هفت تاش دوخون هستن که طبیعی است در این شرایط امتیازهای خاصی برای ایندسته قائل بشن راهکار ها وپیشنهاد اولیه که همه صاحب نظران در این زمینه اشتراک دارند برداشتن سیستم امتیازبندی فعلی و استفاده از سیستم جدید است به طوری که نقاط ضعف سیستم قبل را پوشش دهد اولین مشکل درامتیاز بندی فعلی این است که امتیاز منفی یا کاهش ریتینگ در نظ گرفته نشده ده سال پش خودتون یادتون هست که یه اسب ازگروه پنج به گروه یک می امد و دایما در حال تغییر گروه بود باتوجه به شرایط فیزیکی و محیطی که برایش وجود داشت دومین مشکلی که برای اسبهای تروبرد داخلی وجود دارد نداشتن جایگاه مناسب در این جداسازی است به نظر میرسه تروبردهای وارداتی باید به جمع دو خون ها از کلاس cاضافه شوند تا جایگاه حداقلی خود را همچون گذشته کسب کنندوموارد بسیار دیگری وجود داره که اگه بخواهیم بحث کنیم شاید مجبور باشیم یک کتاب در موردش نوشته بشه

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ بهمن ۹م, ۱۳۸۸ ۱۱:۴۰ ب.ظ:

  بنده ماههاست که روی این موضوع بررسی کردم ، پیشنهادم رو میزارم و خواهشمندم نظرتون رو اونجا مطرح کنید.
  با تشکر

 • شفیق پقه می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید.خدمت اقای بابازاده و گروه اسبدوانی اسب ایران.و تبریکات صمیمانه بابت قهرمانیهای این فصلشون
  برای من جای سواله که چرا فقط کسانی معترض جداسازی اسبهای دوخون از تروبرد هستندکه یا اسب تزوبرد داخلی دارند که میدانند یارای رقابت با تروبردهای وارداتی اصلاح نژاد شده را ندارند (اینان به یاد بیاورند زمانی که با اسبهای تروبرد داخلی و حتی وارداتی در زمان اختلاط با اسبهای دوخون تمام مسابقات را در کورسهای نابرابر برنده از میادین خارج میشدند)یا دلالان اسبهای وارداتی اسقاطی یا بنجل که توان رقابت با اسبهای وارداتی اصلاح نژاد شده و دارای رنکینگ های بین المللی را ندارندکه اسبهای شان در دستشان باد کرده است میزنند .اما در مورد جوایز اسبهای دوخون و تروبرد که اجهاف بزرگی به اسبهای دوخون است.چرا که تمام هزینه های اسبهای تروبرد و دوخون با هم برابر است.مگر قیمت ان. که این مورد هم یک هزینه ثابت میباشدکه یک بار هزینه میگردد و شما اقای بابازاده که معتقدید که هم اکنون قیمت اسبهای دوخون بالاتر و خواهان زیادتری دارد با توجه با حرفهای شما چرا باید جوایز اسبهای تروبرد بیشتر باشد.شما ایا باور دارید که در مسافت ۱۰۰۰متر اسب مرجانه که از تولیدات شما و جزو اسبهای پرامتیاز میدان است توان بردن اسبهای هم امتیاز تروبردش را داراست(اسبهای ریو شیک بوکی تو پایدار کامپتون دنسر ووووووو…..)کمی منصف باشید.چطور راضی میشوید اسب رومن وات با امتیاز ۶۴ با اسبهای مجیک میلکام و امثالهم بدود ایا شانس ۱درصدی برای ۳شدن دارنداین مثالی بود از هزاران.ممنون و خسته نباشید

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ بهمن ۱۵م, ۱۳۸۸ ۸:۵۴ ب.ظ:

  در قدیم هم این صحبت زیاد بود اما بدست فراموشی سپرده شد که : اسب دوخون به محض رسیدن به نسل هفتم دیگر دوخون نیست و تبدیل به تروبرد شده .
  بنظر شما تا قیامت دوخون با سیلمی تروبرد کشش کند اما باز هم به تولیداتش باید دوخون گفت ؟
  گفته های شما تناقض دارد ، یک جا میگویید مرجانه از وارداتی ها قویتر است که من هم عقیده دارم از خیلی هایشان بهتر است و گواهش هم زمان هاست و از طرفی میگویید چرا رومن وات با تروبردها بدود؟
  این ضعف سیستم است وگرنه شاید رومن وات به ۶۴ امتیاز نمیزسید که شما غصه ی دویدنش با مجیک را بخورید!

 • شفیق پقه می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید خدمت مدیریت سایت
  لطفا قبل از جواب دادن به سئوالات و متون ارسالی دوستان کمی دقیق تر ان را مطالعه نمایید تا در حین جواب و بیان نظراتتان دچار خلط موضوعات و مباحث نشوید .و چنانچه بحثی باب میل شما نبود با جواب پراکنده و یا کلی گویی یا جواب بی ربط نشوید.۱)متن ارسالی اینجانب را دوباره ملاحظه نمایید در کدام سطر مورد اشاره شما بنده به قویتر بودن اسب مرجانه از تروبرد های وارداتی اشاره نمودم.؟اینجانب به این مورد اشاره نکردم بله برخلاف نظر حضرتعالی به ضعیفتر بودن ان هم اشاره کردم)لطفا به کلمه( ایا)باور دارید.دقت بیشتری نمایید.در باره زمان کورسها هم نیازی به توضیح بیشتر نیست که خود بهتر از هر کارشناسی در این مورد میدانید و بیان این موضوع جز کش دادن موضوع و فریب اذهان چیزی نیست.من هم این ضعف سیستم رو قبول دارم که اگر ضعفی وجود نداشت باعث بوجود امدن بازار مکاره و کسب و کار و دکان دستگاه و منبع کسب درامد میلیونی برای دلالان و سرازیر شدن اسبهای رده چندمی و ارزان قیمت استرالیایی نمیشد. نمی دانم شما چرا سنگ این افراد را به سینه میزنید برای شما که اسبهای دارای رنکینگ جهانی و شناخته شده را وارد و اماده کورس میکنید و همیشه جزو برترین ها هستید با این افراد سود جو همراهی میکنید.اگر این سیستم ضعف نداشت اسب دبی رویال در اولین کورس با حدااقل امتیاز ها کورس نمیگذاشت و با اون فاصله و زمان که اول شد باز هم در هفته بعدی این کا را تکرار نمی کرد .ایا در اروپا هم اوضاع به همین منوال است؟در پایان من غصه دویدن رومن وات با مجیک را نمی خورم.خیالتان راحت باشد.لطفا کمی منصف باشید کمی هم به گذشته دورتر نگاهی بیاندازید شما که از قدیم الایام مالک و اسب دارو تولید کننده بودید کارنامه شما که فقط بای بای و مجیک نیست .اسبهای قهرمان زیادی داشتید و البته اسبهای معمولی زیادتر .ودر پایان این سوال به ذهنم میرسه که گر با اختلاط تروبرد و دوخون موافقت بشه به هرشکلی ضعف سیستم برطرف میشه؟و ایا در ان صورت برنده شدن در کورس مختللط با اسبهای وارداتی از امریکا لذتی خواهد داشت.؟؟؟؟؟؟؟؟؟موفق باشید

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ بهمن ۱۷م, ۱۳۸۸ ۱۰:۵۰ ق.ظ:

  شفیق عزیز : موضوعی را در همین رابطه به بحث خواهم گذاشت ، لطفا در آن شرکت کنید.

  یونس پاسخ در تاريخ فروردین ۱م, ۱۳۸۹ ۹:۳۵ ب.ظ:

  سلام شفیق جان حرف حق را گفتید رومن با هر اسبی کورس کند حق خودش را میگیرد مادیان عسل ۷۰ درصد تروبرد های هم سن خودش را زد این را فراموش نکن

 • جبار پقه می‌گه:

  با سلام خدمت شما
  در مورد این بحثتون کمی هم خودتون رو بزارین جای مالکان اسبهای دوخون (اقای بابازاده شما که خود روزی اسب دوخون داشتید) ایا بازهم راضی می شوید که اسبهای دوخون شما با اسبهای وارداتی هم چون مجیک ،میس، یا هرکدوم از ریوها در یک جا بدوند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ بهمن ۱۷م, ۱۳۸۸ ۱۲:۳۲ ب.ظ:

  لطفا پیامتان را در موضوع جدید و با ذکر تلفن تماس بگذارید تا پذیرفته شود.

  نعمت یگانه پاسخ در تاريخ بهمن ۲۱م, ۱۳۸۸ ۶:۲۴ ب.ظ:

  پس اگه اینطوره بایدکورسی هم برای یابوهابذارن تامالکین اونها هم فیضی ازجوایزببرند-چون بین دوخونها امیدی برای کسب جایزه ندارن
  حرفهای شما غیرمنطقیه آقای پقه

  یونس پاسخ در تاريخ فروردین ۱م, ۱۳۸۹ ۹:۳۷ ب.ظ:

  اقای یگانه واقعان هم حرف هاب اقای پقه منطقیه

 • محمد می‌گه:

  سلام
  از تمامی دوستانی که در این تالار فعالند سئوالی دارم
  لطفا اگر ممکنه اسامی اسبهایی که نسل ۱ و ۲ دوخون هستند و در کورس پاییزه گنبد امسال کورس دادند را اعلام کنید.

  [پاسخ]

  نعمت یگانه پاسخ در تاريخ بهمن ۲۸م, ۱۳۸۸ ۱۰:۴۶ ب.ظ:

  تعدادشون زیادیه ولی متاسفانه درکورسهای مخصوص اسبهای ترکمن کورس میکنن

 • راشد عمرو می‌گه:

  تروبرد از دوخون قوی هست اگر با هم کورس میدادن حق دوخون ضایع میشود با این حال باز هم دوخون ها در جاهای زیادی قهرمان شدند در کورس های ایران. حالا که دوخون از تروبرد جدا شد سرطان اسبدوانی؟ کجای دنیا اینو میگن؟

  [پاسخ]

  یونس پاسخ در تاريخ فروردین ۱م, ۱۳۸۹ ۹:۲۵ ب.ظ:

  سلام راشد جان موافقم با شما

  تویلی پاسخ در تاريخ فروردین ۱م, ۱۳۸۹ ۹:۲۸ ب.ظ:

  سلام راشد خان دوخون با دوخون بدود بعدان تا نسل ۷ رسید با تروبرد کورس بدهد و باید تروبرد داخلی را هم از وارداتی باید جدا کنند اینجا هم حق تروبرد داخلی ضایع می شود

 • یونس می‌گه:

  یونس که نام داریم ۱۰ نفریم با هم نظری هم متن ها را مینویسیم دوستان عزیزم

  [پاسخ]

 • مالک اسب ترکمن می‌گه:

  مطالبی زیر بخشهایی ازنوشته های آقای نوید نوین باهران درسایت http://www.horseiran.com و جواب آن توسط یک نفر مالک اسب دوخون
  #گفته نوید نوین باهران : شما توهین را پیدا کنید بنده تا آخر عمر غلام حلقه به گوش قوم ترکمن نیز میشوم۰
  @.جواب : عزیزم نیاز نیست که آدم کاری کند و بعد بخاطر کاری که کرده تا آخر عمر غلام قوم ترکمن شود آیا این توهین نیست که در مورد اسب دوخون هرچه دلت خواست گفتی
  #گفته نوید نوین باهران : اولا که حرف من در مورد کم کردن جایزه فقط کم کردن جایزه مسابقات دوخون ها بود
  @جواب :چرا آیا فکر میکنی اسبهای دوخون ماسه کنار دریا میخورند و تروبردها ماهی اوزن برون میخورند ؟
  #گفته نوید نوین باهران : دلیل اینکه میگویم جایزه دوخون باید کم شود این است که دوخون از نظر نژادی و اصالت هیچ نوع استانداردی ندارد و فقط اینجاست که اسبی به نام دوخون ایجاد شده و از آن استفاده میشود پس هدف باید این باشد که روز به روز از تعداد دوخون ها کمتر و بر تعداد اسبهای اصیل و خالص ( تروبرد داخلی و وارداتی یا دوخون هایی که با اصلاح نژادشان کره های مرغوبی تولید می شود ) افزوده شود.
  @جواب :جالب اینجاست حرفهات تناقض گوئی دارد یه جا میگی دوخونها ازبین برود
  یه جا میگی دوخونها اصلاح شود پس ترکمنهای اسب دوست سالیان دراز با اسب بزرگ شدند و زحمت کشیدندتا از آن اسب موجود خود اسبهای دوخونی چون ویس باباو افیرواسپید هورس ورحیم خان وکاسیاس و و تندرو دلبر و ارتگاه ورومینا وکبری و چکاوک وهی هات و ……غیره اگر می خواهیم نام ببریم میتوانیم کتاب بنویسیم آیا این اصلاح نژاد نیست پس چی است
  #گفته نوید نوین باهران : وقتی جایزه اسبهای دو خون به طور محسوسی از اسبهای تروبرد کمتر باشد مالکان دوخون کم کم اسبهای نا خالص خود را کنار گذاشته و برای کسب جوایز بیشتر به خرید اسبهای خالص تر و با کیفیت تر روی می آورند و اینطور میشود که اسبدوانی کشور پیشرفت میکند. وقتی شخصی میتواند با خرید یک اسب ۷- ۸ میلیون تومانی دوخون تقریبا همان جایزه ای را بگیرد که یک تروبرد ۱۵ – ۲۰ میلیون تومانی میگیرد پس مسلما گزینه اول را انتخاب خواهد کرد و نتیجه اش می شود بازار فعلی اسب تروبرد داخلی
  @جواب : اولا که دارنده گان اسب دوخون بخاطر جایزه اسب کورس نمیدهند شما کجا بودید ببینید در مراسمات رسمی (عروسی ها) اسب می دواندند به خاطر عشق و علاقه به اسب نه بخاطر جایزه و ازآن زمان تا حال اگر عشق و علاقه دارنده گان اسب دوخون به اسب نبود ممکن نبود اسبهای دوخون و نژاد ترکمن حفظ بشه آیا تصور نمی کنی که جوایزی که چه برای تروبرد و چه برای دوخون جواب گوی هزینهای آن نمیشه اگه بخاطر عشق و علاقه این مالکان اسب دوخون به اسب نبود ممکن بود اسبدوانی برگزار نشود ایا فکر میکنی با گرفتن چند کارت vap15 هزارتومانی چند نفر میتونن کورس بدهند یا با شرکت چند هزار نفری و کمکهای مردمی این مالکان تونسته این مسابقات را برگزار کنه فکرمیکنی اگه این کمک مردمی نباشد نتیجه چه خواهد شد که جنابعالی مکرر تاکید داشتید که اسب دوخون کنار گذاشته شود البته افراد خاصی مثل آقای حمید رادان گاه گاهی کمک مالی برای کمک به جایزه اسبدوانی نموده ولی کدامیک از افراد دیگه به غیر از vap 15 هزارتومانی به این میدان کمک کردند آیا قیمت ۷ میلیونی به قول شما قیمت خوبی است؟ کشش اسبها و نگه داشتن آن و قیمت تمام شده آن می دونی چه قدر میشه؟ یا نسنجیده مطلبی را ذکر نموده اید آیا واقعا در مورد اسبهای دوخون اصلاح صورت نگرفته بازهم جا دارد از براداران تهرانی و مشهدی و غیره تشکر نمود که با آوردن سیلمی های خوباشان تونسته ایم اسبهای خود را اصلاح کنیم و اسبهای خوبی با خط خونی بالائی تولید کنیم
  #گفته نوید نوین باهران : وقتی جایزه اسبهای دو خون به طور محسوسی از اسبهای تروبرد کمتر باشد مالکان دوخون کم کم اسبهای نا خالص خود را کنار گذاشته و برای کسب جوایز بیشتر به خرید اسبهای خالص تر و با کیفیت تر روی می آورند و اینطور میشود که اسبدوانی کشور پیشرفت میکند۰ ما هم با ا فتخار به همه می گوییم که ما هم در کشورمان کورس داریم نه اینکه وقتی عکسهای کورس تروبرد ها و دوخون های ایران را به یک خارجی نشان میدهم به تمسخر به من میگوید اینها دیگر از چه نژادی اند ؟ عربند؟!
  @جواب : چه کسی باتمسخر به شما میگوید اینها چه نژادند؟ آیا نژاد عرب مگر اسب نیست آگه این توهین نیست پس چیست ضمنا اسب تروبرد برای ما افتخار نیست چونکه خارجی ها زحمت کیشدند و اصلاح نژاد کردند ( من آنم که رستم بود پهلوان ) مثل این می ماند که من ماشین بنز آلمان را وارد ایران بکنم و در مسابقات اتومبیلرانی مسابقه بدهم واین افتخار نیست افتخار آن است که من با ماشین صمند تولید ایران بتوانم بنز آلمان را در مسابقات شکست بدهم ضمن همان تروبردی که شما با افتخار نگاه میکنی در اصل قسمتی از نژاد ترکمن است چرا که یکی از سیلمی های تروبرد امروز اسب ترکمن بنام بایرلی ترک میباشد بایرلی ترک قدیمی ترین اسبی است که در ایجاد نژاد تروبرد نقش داشته‌است. او در جنگ بودا (۱۶۸۶) توسط کاپیتان بایرلی گرفته شد بود و سپس به انگلیس آورده شدتا اینکه در سال ۱۷۰۶ مرد و بنا به گفته‌ای در کنار هال به خاک سپرده شد. در مورد نژاد بایرلی ترک تصور عموم بر این است که او یک اسب ترکمن یا آخال تکه می‌پندارد. نوشته‌ها او را یک اسب قهوه‌ای تیره با هیبتی قوی از اسب شرقی ذکر کرده‌اند. بایرلی ترک —> جیگ —> پارتنر —> تارتر —> هرود خط خونی تعداد کمی از تروبردهای مدرن به بایرلی ترک برمی گردد یکی از آنها هنگ کنگ است که در سال ۲۰۰۵ برنده طلایی در رویال آسکوت شد.
  #گفته نوید نوین باهران : . اما در مورد بحث تروبرد و ۲ خون. جداسازی کار مناسبی بود ولی مسئولین مسابقات باید جوایز مسابقات دوخون ها را هم متناسب با میانگین قیمت این اسبها نسبت به تروبرد ها کاهش می دانند. به مرور زمان هم باید کورس اسبهای دوخون محدود تر بشود تا بعد از چند سال خود به خود جای خود را به تروبرد های خالص بدهند. وقتی این کار را نکردند باعث شد اسبهای ۳ – ۴ میلیونی دوخون قیمتشان چند برابر شد و اسبهای تروبرد داخلی قیمتشان نصف شد آنچنان که همان قیمت نصف هم با منت و اکراه رد و بدل میشود ! این شد اولین قدم ما به عقب , به جای اینکه جهت خالص سازی پیش برویم بازار را به سمت گسترش دوخون های به قول معروف شتر گاو پلنگ میبریم که هیچ جا اعتباری ندارند و اصلا معلوم نیست چه هستند و چه قرار است بشوند. حتی هستند اسبهایی که پدر و مادرشان آنهایی نیست که در جلوی اسمشان نوشته می شود !!! نمونه اش هم اسب معروف … !
  @ جواب : اسبهای دوخون ۳-۴ میلیونی به قول شما عزیز دلم ما کمی کمتر از این مبلغ را فقط برای کشش آن میدهیم پس بنازم به آن دسته از عزیزانی که اسب دوخون را با این همه هزینه ها پرورش می دهند باز برمی گردیم به عشق و علاقه این مالکان به اسب بوده که تا حالا تونسته این اسب را نگه دارد اگه غیر این است پس گفته جنابعالی دروغ است ضمنا چرا همه اش می گوئی جایزه دوخون ها کمتر از تروبرد بشه آیا پیشنهاد بهتری نمی تونستی بدهی مثلا کاری میکردیم که اسبداونی را مثل فوتبال که تماشاچیان زیادی آن ورزش را همراهی میکردند ماهم تماشاچیان زیادی را میآوردیم و از کمکهای مالی آنها در پیشرفت این صنعت استفاده مینمودیم
  #گفته نوید نوین باهران : در این شیوه نیز اسبهای ضعیف دوخون به دلیل عدم بازدهی لازم و عدم کسب جایزه, کم کم خود به خود از چرخه اسبدوانی خارج شده و جای خود را به تولیدات خالصتر و قویتر میدهند آن دو خون هایی که قوی ترند نیز نوش جانشان ببرند و جایزه بگیرند. اسبدوانی در همه جای دنیا در حال پیشرفت است. نمی توان به خاطر حمایت از عده ای از مالکین که اسب دوخون پرورش می دهند اسبدوانی را به حالت سکون در آورد. البته حمایت از آنان هم به جای خود واجب بوده و می توان کورسهای مخصوص دو خون ها را به صورت جسته و گریخته و با جوایز محدود
  برگزار کرد
  @ جواب : فکر نکن با جایزه ای که میدهند تونسته نژاد دوخون را تا حالا حفظ کرده باشد ما مالکان هم از پول بدمان نمی اید ولی چاره ای نیست باید تحمل نمود به امید اینکه یک روزی این صنعت رشد کنه و از آن مانیز کسب درآمد کنیم چون این مبلغی را که بعنوان جایزه میدهند ۱۰% متعلق به چابکسوارومابغی ۵۰% سهم مربی و الباقی آن میتواند هزینه دارو و ویتامین ها و جو یونجه اسب شود؟ حالا بماند هزینه های دیگه ما حتی اسب مان اول هم شود باز اکثر هزینه ها را از جیب میگذاریم ۰
  #گفته نوید نوین باهران : دیگر اینکه فدراسیون به کره هایی که مادرشان ترکمن است برگه کشش ندهد و شناسنامه ندهد.این میشود که بعد از چند سال نژاد اسبهای دوخون خالص میشود و دوخونهای نسل اول و دوم و… به نسلهای ۶ و ۷ وبالاتر تبدیل شده و در آینده چیزی با اسم دوخون وجود نخواهد داشت؟نظر شما چیست؟
  @ جواب : فکر میکنی این اسبها به نسل ۶ و ۷ چطور رسیده اند شما نمی دانی من بگویم افراد عاشق که حتی خوراک خود و بچه هاشان را به این حیوان نجیب دادند و سالها در زیر گرما و سرما تحمل نمودند و از زن و بچه هاشان بدور بودند تا این حیوان نجیب و دوست داشتنی به این صورت که شما همه اش در مطالبتان با توهین آمیز و تمسخر به این حیوان نجیب اشاره می کردید برسد ۰
  #گفته نوید نوین باهران : امیدوارم مسئولین از خواب غفلت و حمایت کور کورانه از عده ای از خواص بیدار شده و هر چه سریعتر فکری به حال وضعیت فعلی بکنند
  @ جواب : جواب این سئوالت را بزار مردم قضاوت کنند و جواب بدهند

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۵م, ۱۳۸۹ ۱۰:۲۷ ب.ظ:

  دوست عزیز : آقای نوید نوین این شهامت را دارند که خودشان را معرفی میکنند و از نقطه نظراتشان دفاع میکنند .
  پیام شما را با اینکه بانام ناشناس بود گذاشتم تا ایشان و دیگر دوستان به شما پاسخ دهند!

  ایمان محمدزاده پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹م, ۱۳۸۹ ۸:۰۸ ب.ظ:

  دوست عزیز مالک اسب ترکمن یا دوخون
  با سلام
  آقای بابازاده در اینجا فضایی درست کردند که من و شما و سایر اسبدوستان بتوانیم نقطه نظرات خود را راجع به اسب و اسبدوانی بگوییم و حداقل جایی وجود داشته باشد تا بتوانیم حرفمان را به گوش مسئولین و …. برسانیم.
  بنده پس از مطالعه دوباره مطالب آقای نوید نوین باهران هرگز مطلبی را پیدا نکردم که در آن به قوم یا نژاد خاصی توهین شده باشد.
  بر هیچکس در ایران پوشیده نیست که بیشترین تلاش و زحمت را برای کورس و اسب کورس در ایران دوستان ترکمن ما کشیده اند که شما به بخش کوچکی از آن ها اشاره نمودید. بحث ما در اینجا بی ارزش شمردن زحمات این دوستان نیست بلکه هدف اصلاح وضعیت موجود و ارتقا سطح اسبدوانی کشورمان است.
  بی شک قهرمانی های چکاوک, گل آی نام, کبری, دلبر, ویس بابا, رحیم خان و … در مقابل اسبهای تروبرد زمان خود باعث افتخار همه ماست و آرزوی همه ما ایرانیهاست که تولیدات خودمان توانایی شکست دادن قوی ترین اسب های کورس دنیا را نیز روزی داشته باشند.
  بحث ما امروز ضربه زدن به چنین تولیداتی نیست که بر عکس حمایت از آنهاست. تمام صحبت دوستان ما در اینجا این است که شرایط طوری بشود که اتفاقا مسیر حرکت تولید کنندگان ما به سمت تولید بهتر برود. اما امروز شرایط به گونه ای است که کره ضعیف ترین مادیان دو خون از یک سیلمی معمولی شانس بسیار بیشتری برای موفقیت دارد نسبت به کره یک مادیان خوب تروبرد از یک سیلمی خوب و این یک فاجعه است.
  بسیاری از مادیان های تروبرد داخلی ما چند سال است که کشش نمی شوند به این علت که هیچ گونه توجیح اقتصادی برای مالک آنها وجود ندارد و این مایه تاسف است.
  بنده مالک سیلمی ترکمن به نام تاتار هستم و با خبرم که بسیاری از مالکان مادیانهای خالص ترکمن تمایل بیشتری به کشش با سیلمی تروبرد برای تولید اسب دوخون دارند که اینها همه مایه شرمندگی ماست.
  شما فکرمیکنید ادامه این روش به کجا ختم می شود؟ مگر چکاوک و گل آی نام و کبری دلبر و ویس بابا و رحیم خان در زمانی تولید نشدند که می بایست با تروبرد ها و حتی وارداتی ها به رقابت می پرداختند و بار ها وبار ها در این رقابت سربلند بیرون نیامدند؟ مگر رکورد کبری و رحیم خان در هزار متر چقدر با رکورد ریو دنسر و میس بیوتی اختلاف دارد؟ رقابتهای کبری را با وات سکرت و شرگار جوی و… به یاد دارید؟ پیروزی های گل آی نام را در مقابل شهرزاد و سپهسلار و سرمست و تکخال و … چطور؟ رقابت چکاوک با سهراب دلبر با سونیک و ویس بابا و رحیم خان نیز با دیگر غول های تروبرد را چطور؟ نمی خواهم از ارزش های امروز سلتیک و الکس و گل سروین و… کم کنم ولی واقعا کدامیک لذت و افتخار بیشتری داشت؟ آن پیروزی ها و یا این یکی ها؟
  دوست عزیز بیایید کمی افق نگاه خود را باز تر کنیم و چند قدم جلوتر را نیز ببینیم. چند سئوال از شما دارم که می خواهم بدون در نظر گرفتن منافع شخصیتان به آنها پاسخ دهید:
  ۱_ آیا شما به عنوان یک مالک اسب ترکمن قبول دارید که اسب نژاد ترکمن سرمایه ملی همه ما ایرانیان است و ما باید در حفظ و تکثیر این نژاد از دست رفته کوشا باشیم؟
  ۲_آیا قبول دارید که به طور کلی اسب نژاد تروبرد نسبت به اسبهای تولید شده دو خون عملکرد بهتری در میادین کورس دارند و نسبت به آنها برتری سرعتی و استقامتی دارند مگر در موارد خاص و تولیدات خاص دوخون؟
  ۳_آیا قبول دارید که جهت ما در میدان کورس باید به سمت پیشرفت و تولید اسبهای بهتر واز نژاد های سریع تر باشد؟
  ۴_آیا قبول دارید که نمیتوان زحماتی را که بسیاری از دوستان ما چه ترکمن و چه فارس و…. در جای جای کشور در این چند سال کشیده اند و اسب های دوخون تولید کرده اند و به طور کلی در این کار سرمایه گزاری مالی و … کرده اند را نادیده گرفت و یک شبه همه آنها را بر باد داد؟
  ۵_آیا قبول دارید که ادامه روند کنونی منجر به کم شدن اسبهای ترکمن و تروبرد خالص و همچنین در جا زدن اسب دوخون میشود؟
  اگر پاسخ شما به سئوالات من مثبت است پس بیایید بدون در نظر گرفتن منافع شخصی یک بار دیگر طرح پیشنهادی آقای بابازاده را در مورد این جریان مورد بازبینی قرار دهید و این بار بدون ترس از لو رفتن هویت اصلیتان و با نام خودتان نقطه نظرات خودتان را در این باره بفرمایید چرا که همه ما اینجا از یک خانواده هستیم و آن هم خانواده اسبدوانی است و اکثرا نیز همدیگر را میشناسیم و اگر نگران منافع شخصی خود نباشیم رو در رو با یکدیگر به بحث می پردازیم.
  مطمئنا لحن من را در این انتقاد آخری را میبخشید.

  نوید نوین پاسخ در تاريخ خرداد ۱۲م, ۱۳۸۹ ۱۰:۴۷ ب.ظ:

  با عرض سلام و خسته نباشید. متاسفانه مدتیست که به دلیل انجام خدمت سربازی اصلا در تب و تاب مسابقات و اخبار سایتها نیستم. فقط آمدم سری به این بخش بزنم که با جواب یکی از دوستان مواجه شدم که برای خودش بریده و دوخته. حرفهای من را کپی کرده و جواب داده که از ایشان تشکر میکنم. آنها که باید حرف و منظور بنده را بفهمند می فهمند و آنها که با آن مخالفند هم نظر خودشان را دارند و محترمند. پس بهتر است شما بر سر عقیده خود بمانید و من هم با افکار خویش کارهایم را دنبال کنم. فقط چند جواب مختصر خدمتتان عرض کنم : ۱ : عزیزم VAP نه ! VIP . و صمند نه ! سمند ! ۲ : چند اسطوره اسبدوانی نام بردید … اسپید هورس … رحیم خان… ویس بابا و … هیچ کس بر توانایی این اسبها شکی ندارد من هم هر وقت مسابقات این اسبها را در میدان می بینم به وجد می آیم, ولی آنها که از میدان خارج شده اند چه شدند؟ و آنها که در آینده از میدان خارج شوند چه سرنوشتی خواهند داشت ؟ چرا نباید طوری برنامه ریزی کرد که توانایی های این اسبها به نسلهای بعدی هم انتقال پیدا کند ؟ منظور من از اصلاح نژاد این است. متاسفانه شما حرفهای من را ناقص کپی کرده اید. من قبلا هم گفته بودم باید کاری کنیم که خون اسبهای دوخون قدرتمندمان به نسلهای بالاتر انتقال پیدا کند و دوخون هایی که به قول خودمان یابو از آب در آمده اند از چرخه تولید مثل خارج شوند. ۳ : سعی کنید با جوابهایی منطقی تر و علمی تر از این جمله که “قوم ترکمن عاشق اسب هستند و شما نمی توانی درک کنی چه رنجهایی کشیده اند” جواب سوالات من را بدهی. از اول تا آخر چندین بار برای سوالهای مختلف این جواب را داده ای. اصلا قوم ترکمن ماه قوم ترکمن گل به بنده چه ربطی داره؟؟؟ سعی کنید بحثهای فنی تر با دلیل و منطق بکنید.
  ۴: اتفاقا منظور من این است که “شما آن باشی که خودت باشی پهلوان, نه رستم” نظر من دقیقا این است که اسبهای دوخون را آنقدر اصلاح نژاد کنیم و از خونهای قدرتمندمان کمک بگیریم که با تولیدات خودمان تروبردهای خارجی را شکست دهیم و برعکس این شمایید که می گویید عرصه را خالی کنیم و مسابقات را جدا برگزار کنیم چون ما نمیتوانیم هیچ وقت به آنها برسیم. بله درسته که مسابقات باید فعلا جدا برگزار بشه ولی اگه هیچ ضرب العجلی برای ادغام مسابقات تروبرد و دوخون تعیین نشه مطمئن باش شما هیچ وقت اونی نمیشی که خودت باشی پهلوان , نه رستم !
  موفق باشی دوست عزیز

 • chk,lin می‌گه:

  عزیزم اقای باهران و مدیریت محترم سایت به جای اینکه در مورد دوخون و تروبرد بحث کنید آیا در مورد مشکلات میادین کشور بحثی صورت گرفته یکی از مشکلات داشتن یک رستوران خوب و چند سرویس بهداشتی خوب و کافی شاپ خوب این میدانها هیچی عوض نشده بلکه از قبل هم خرابتر شده

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۸م, ۱۳۸۹ ۸:۱۹ ب.ظ:

  این مشکل با بودجه حل میشه نه با تغییر جزئی بعضی از مفاد آیین نامه و به همین دلیل مورد بحث قرار نگرفته.

 • مالک اسب دوخون می‌گه:

  چه شهامتی آیا مطلبی که بنده مطرح کردم براتون مهمه یا نام خود را گفتن برای شما چه فرقی میکنه که من حسن .تقی.نقی .حسین .مراد.کبیر باشم فکر کن نام من یکی از اینهاست چرا جواب بنده را در رابطه با توهین نوید باهران را نسبت به اسب دوخون نمیدی

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹م, ۱۳۸۹ ۱۰:۱۴ ق.ظ:

  چون در هیچ قانونی در اسبدوانی جهان دوخون یا همان میکس بلاد نژاد حساب نمیشه .

  نوید نوین پاسخ در تاريخ خرداد ۱۲م, ۱۳۸۹ ۱۰:۲۴ ب.ظ:

  اگر شما انتقاد از اسب دوخون را توهین به قوم ترکمن میدانید هیچ مشکلی نیست. بر سر عقیده خود بمانید. ولی اگر کمی دقیق تر فکر کنید متوجه می شوید که این حرف و عقیده شما که می گویید “توهین به اسب دوخون توهین به قوم ترکمن است” بزرگترین توهین به این قوم است چون این قوم را با یک نژاد اسب مقایسه میکنید. امیدوارم کمی از این تعصب کور کورانه دست بردارید و بحثهای منطقی تری انجام دهید. من هم دوستان ترکمن دارم و با آنها روابط دوستانه و خوبی دارم. این شمایید که همه چیز را غرض ورزانه برداشت میکنید.

 • مالک اسب دوخون می‌گه:

  عزیزم بنده بر اساس گفته های بی مورد آقای باهران در مورد اسب دوخون جواب دادم اصلا ما مالکان دوخون با قانونی در خارج از کشور کاری نداریم اگه چنانچه جنابعالی و همکارانت از اسبهای تولید داخل کشور تعریف و تمجید میکردید ما نیز استقبال میکردیم چرا همه اش تروبرد را به تروبرد داخلی و وارداتی تقسیم میکنید تروبرد یک نژاد است انهم تروبرد وقتی روز بروز از خارج اسبهای تروبرد وارد میکنید و اسبهای تروبرد داخلی را میزند میگوئید اسبهای دوخون بازار تروبرد داخلی را خراب کرده است آیا واقعا اینطور است در میان اسبهای دوخون اسبهای هستند که هیچ امتیازی نگرفتند و بازار آنها خراب است و اسبهائی که به گروه یک رسیده کره های آن به قیمت خوبی فروش میرود آیا مالک اسبهای دوخونی که جایزه نگرفته و کره هاشان به قیمت خوب فروش نرفته میتوند بگن فالان نژاد باعث کاهش قیمت اسبم شده خواشمندم در این مورد نظرات خودتان را بدهید در پایان از مدیریت سایت تشکر میکنم که این فرصت را به ما دادند تا بتو نیم نقطه نظرات خود را بگوئیم

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹م, ۱۳۸۹ ۷:۰۶ ب.ظ:

  دقیقا نظر بنده هم همین است که باید دوخونهای نسل بالا به تروبرد تبدیل شوند تا دوخونهای ضعیف توان رقابت پیدا کنند.
  در حال حاضر هم تروبردها با هم میدوند و دقیقا درست است و داخلی خارجی بهانه ایست برای کسانی که تولید خوب انجام نمیدهند.

 • کردی می‌گه:

  چه تفاوتی بین تروبرد داخلی و خارجی وجود دارد؟

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۰م, ۱۳۸۹ ۷:۱۶ ب.ظ:

  هیچی ، فقط زادگاه و محل تولد که بصورت اختصار در جلوی نام اسب ذکر میشه مثلا ایرلند (IRE) استرالیا (AUS) و…..

  سقلی پاسخ در تاريخ تیر ۲۹م, ۱۳۹۰ ۵:۰۴ ب.ظ:

  تروبرد داخلی از دوخون های خودمون هست که با کشش های حدود ۵ تا ۶ انجام میپزیرد تا خون او از ۱۰۰بگزرد
  تروبرد خارجی اسبی است که از قبل گروه خونی انها ۱۰۰ بوده است و هم پدر و هم مادر ان خارجی بوده است

 • مالک اسب دوخون می‌گه:

  سلام اقای ایمان محمد زاده عزیز درمورد سئوال اول جنابعالی بنده کاملا با نظر شما در مورد در حال نابود شدن نژاد اصیل ترکمن موافقم که متاسفانه مالکان و مسئولین گذشته در این مورد مسئول میباشندولی بنده پیشنهادی دارم که افراد علاقه مند به پرورش اسب اصیل نژاد ترکمن باید از طرف فدراسیون حمایت بشه
  نظرم درمورد سئوال دوم جنابعالی این میباشد که عملکرد اسب تروبرد بهتر از نژاد دوخون است ما بخاطر این قضیه در حال اصلاح نژاد دوخون و ارتقاع دادن آن به نسلهای بالاتر با کشش اسبهای تروبرد خوب هستیم البته نباید زحمات مالکان گذشته را هم نادیده گرفت چون با کشش اسب ترکمن با تربرود اسبهای دوخون امروز تولید شده که ما دیدیم این اسبها اسبهای تروبرد را هم زدند ولی در کنار اصلاح یک سری از اسبهاشان میبایست اسب اصیل ترکمن را نیز حفظ میکردند
  بنده جا دارد از مالکان و علاقه مندان اسب تشکر نمائیم که در این راستا قدم برمیدارند و هیچ کس نمیتواند زحمات این عزیزان را در هر نژاد که باشد نادیده بگیرند
  در مورد سئوال پنجم جنایعالی قبول دارم که اگه اسب اصیل نژاد ترکمن پرورش نشود نابود خواهد شد ولی در مورد درجا زدن اسب دوخون موافق نیستم چون با کشش اسب دوخون با تروبرد سال بسال خط خونی آنها پیشرفت میکند
  بنده مالک اسب دوخون با جداسازی مسابقات اسب دوخون و تربرود موافقم در حال حاضر عدالت برقرار شده و همانطوری که جنابعالی می فرمائید عملکرد اسب تروبرد بهتر از اسب دوخون است چطور انتظار دارید اسب دوخون بتونه همه اسبهای تروبرد را بزند
  در جلسه ای که در مورد جدا سازی اسب دوخون با تروبرد در گنبد با حضور آقای واردی و جناب آقای خراسانی و آقای ایگدری و دیگر دوستان صورت گرفته بود بنده قبل از شروع کورس به آقای واردی عرض کردم که ویس بابا ۱۴ بار عنوان قهرمانی و ۶بار مقام دومی و ۲بار مقام سومی داشتند چند دفعه تونست در مقابل تروبرد های مثل ریودنسر و ماکسیموم ریسک و بای بای بن و غیره مقام بیاره و یا مجیکال که دریک هفته اول شده بود در هفته هشتم ۲۱اردیبهشت سال ۸۶در گنبد با ریوبیوتی و ولوله و مهری و دراگون مسابقه داد ه بود چهارم شد آیا این عدالت است که اسب دوخون با تروبرد مشترک مسابقه بدهد ضمنا در جلسه بعدی در این رابطه در تهران صورت گرفته بود همه مالکین اسبها نقطه نظرات خود را دراین مورد دادند و نتیجه نهائی به جدا سازی منجر شد بنده ضمن تشکر از آقای خراسانی که زحمات زیادی در این رابطه کشیدند تا مالکین اسب دوخون به پرورش اسب خودشان دلگرم بشن باز از مدیریت محترم سایت آقای بابازاده تشکر میکنم

  [پاسخ]

 • مالک اسب دوخون می‌گه:

  اقای ایمان محمد زاده این مطلب داخل پرانتز درست گفته اقای نوید باهران در قسمت بالا میباشد این جملات توهین به مالکان اسب دوخون نیست پس چیست مالکانی که از جون مایه گذاشتند تا اسبهاشان به این مرحله برسه ( ۶: و اما جدا کردن دوخون تروبرد… البته اشاراتی به این مساله در پیامهای قبلی داشتم اما چون نظر صریح خواستید مجدد به آن می پردازم. از نظر من این مساله ۲ راه دارد که هر دو راه در نهایت منتهی می شود به حذف اسب دوخون از چرخه کورس یا برگزاری کورسهای دوخون به طور محلی و در روزهای وسط هفته با جوایزی به مراتب کمتر تا چند سال آینده.) لطفا در گفته هاتان تجدید نظر کنید

  [پاسخ]

  نوید نوین پاسخ در تاريخ خرداد ۱۲م, ۱۳۸۹ ۱۰:۳۳ ب.ظ:

  دوست عزیز مالک دوخون چرا فکر میکنی حذف اسب دوخون یعنی حذف قوم ترکمن از اسبدوانی و توهین به این قوم ؟! هدف تولید اسبهای خالص است. واقعا نمیدانم شما با چه دیدگاهی مطالب و پیشنهادات من را می خوانید. امیدوارم کاروان اسب دوخون و اسبداران سرسختی مثل شما که اصلاح نژاد دوخون ها را توهینی به قوم ترکمن و منقرض شدن نژاد آن ( کدام نژاد ؟! ) می دانند به سر منزل مقصود برسد و شاهد پیشرفت روز افزون شما باشیم. من که دیگه از تکرار حرفهام و پیشنهاداتم خسته شدم. دوست داشتید به صورت موردی سوال کنید تا پاسخ دهم.

 • مالک اسب دوخون می‌گه:

  خلاصه کلام اقای نوید خان دوست داشتی جواب بده دوست نداشتی جواب نده باز هم از کل دوستانی که در این رابطه قدم برمی دارند ممنونیم من اینو می خواهم بگم کسانی که دوخون پرورش میدهند نحوه اصلاح نژاد شان همانطوری میباشد که کشورهای اروپائی (ایرلندی ها) تونستند با کشش اسبهای بومی شان با نریانهای بایرلی ترک و دارلی عربین و گادولفین و غیره تروبرد امروزی را تولید کردند شما میفرمائید تولید اسبهای خالص منظورتان را متوجه نشدم آیا تروبرد خارجی وارد کنیم و بگویم اصلاح نژاد کردیم این کار را که خارجی ها انجام دادند ما هم می خواهیم اسب بومی را با کشش اسبهای خوب تروبرد اسبهای بومی ترکمن را اصلاح کنیم ضمن حفظ یک سری از اسبهای بومی که نژاد آنها ازبین نرود

  [پاسخ]

 • مالک می‌گه:

  با سلام.
  اگه لطف کنین به ما بگین که تفاوت نزاد دوخون و تاروبرد چیه؟؟
  من منتظرم..

  [پاسخ]

  مالک اسب دوخون پاسخ در تاريخ آذر ۱۹م, ۱۳۹۱ ۱۰:۴۷ ق.ظ:

  تروبرد توسط سیلمی های چون بایرلی ترک ( از اسبهای ترکمن ایران ) و دارلی عربین و گادلفین در انگلستان با اسبهای بومی آن منطقه کشش شده و اسبی بنام نژاد تروبرد پس از چندین نسل بوجود می آید و اما اسب دوخون وقتی سیلمی تروبرد را به اسب ترکمن کشش کنند اسب دوخون بدنیا میآید ولی کی این اسب به نژاد تروبرد برسد روش بحثهای زیادی وجود دارد

 • ایری می‌گه:

  سلام. ظاهرا فقط گفت وگو برای جدا سازی انجام شده است
  ولی چرا اسب تروبرد در بین دوخون ها مسابقه میدهد
  منظورم اسپشیال ویو هست که کنار دوخون ها مسابقه میدهد مگر تروبرد نسیت همین است که میگوییم اسبدوانی دست مافی ها افتاده
  این پارتی بازی نیست اقایان

  [پاسخ]

 • سکویا می‌گه:

  با سلام خدمت آقای بابازاده
  بنظر بنده اگه تو هر دور (دوخونها) یه سهمیه ای به اسب تروبرد بدن . یعنی اگه تو هر دور بسته به گروه بندی هندیکاپر ۱۲ اسب شرکت میکنن ۳یا۴ راس آن اختصاص به تروبرد همگروه اون دور بشه یواش یواش همه دنبال اسب قوی تر و پر خون تر میرن .. وبعد . . . . اینجوری هم به مالکان دوخون ضربه وارد نمیشه هم تولید دوخون ضعیف متوقف میشه هم اینکه تروبرد طرفدار بیشتری پیدا میکنه ودر نتیجه کورس هیجانی تر ودر آخر اینکه دیگه کسی دنبال شناسنامه دو خون برای اسب تروبردش نمیگرده !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  [پاسخ]

 • nashenas می‌گه:

  ba salam jenabe aghaye baba zade man az in ke asbe trobord ro az dokhon joda kardid vaghean khosh halam

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.